V lednu úspěšně porodila již třetí žena s transplantovanou dělohou. Ve spolupráci Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) s Gynekologicko-porodnickou klinikou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v Apolinářské ulici se podařilo přivést na svět holčičku.

Porod proběhl plánovaným císařským řezem a 34letá žena i její dcera se těší výbornému zdraví, oznámil IKEM v tiskové zprávě. Bez závažných komplikací probíhalo i celé těhotenství.

„Oproti běžnému těhotenství pacientka s transplantovanou dělohou vyžaduje vysoce specializovanou péči. Těhotenství bylo plánovaně ukončeno ve 36. týdnu gravidity tak, jak je běžné u žen po transplantaci dělohy. Na svět přišla zdravá holčička s porodní váhou 2115 gramů,“ popsal vedoucí lékař operačních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jaromír Mašata.

Studie transplantace dělohy probíhá v IKEM od roku 2015. Dosud bylo provedeno 10 těchto transplantací, nyní jde tedy již o třetí zdárný porod po transplantaci dělohy.

„Pacientka trpěla od narození tzv. Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser syndromem, tedy úplnou absencí dělohy, přirozenou cestou tak nikdy nemohla otěhotnět a donosit dítě. Děloha, kterou jsme jí před časem transplantovali, byla od žijící dárkyně, její příbuzné,” doplnil přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Podle něj se celkem v Evropě dosud narodilo po transplantaci dělohy 18 dětí, ve zbytku světa pak dalších 22.

„My jsme v tuto chvíli přesně v polovině studie, která jako první svého druhu srovnává transplantace dělohy od žijících a zemřelých dárkyň,” uzavřel Froněk. První transplantace dělohy provedená v rámci studie IKEM proběhla v dubnu 2016.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.


Předchozí článekŠpanělsko směřuje k úplnému zákazu odstřelů vlků
Další článekVideohovor: Nejsem koťátko, vysvětloval soudci právník s čumáčkem a smutnýma očima

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno