Španělsko směřuje k zákazu odstřelu vlků na celém svém území. Záměr schválilo tamní ministerstvo životního prostředí, uvedla agentura Reuters. Proti rozhodnutí protestují zemědělci a část místních samospráv. Otázku odstřelu vlků řeší mnohé evropské země, a to včetně České republiky a Slovenska.
V současnosti je omezený odstřel možný na severu Španělska, kde žije většina vlků přítomných na španělském území. Státní komise pro ochranu přírody ale schválila zařazení vlka na seznam chráněných druhů. To by vedlo k úplnému zákazu lovu těchto šelem.
Proti rozhodnutí protestují zemědělci a část místní samosprávy na severu země. Podle zemědělců vlci, kterých je ve Španělsku až 2500 kusů, způsobují každoročně chovatelům hospodářských zvířat škody ve výši několika milionů eur (desítek milionů korun). Podle nich je zákaz odstřelu v rozporu s „obecným zájmem a rozvojem venkova“.
Rozhodnutí naopak přivítali ochránci zvířat. Podle nich se jedná o historické rozhodnutí, které ale přišlo příliš pozdě. ,,Zítra tak odstřel vlků ve Španělsku bude pokračovat,“ poukázal ředitel sdružení na ochranu přírody ASCEL Ignacio Martínez na to, že zákaz teprve musí vstoupit v platnost.
Lov vlků řeší i mnoho dalších zemí. Loni v listopadu vyvolalo na Slovensku rozepři povolení k odstřelu 50 vlků, které vydalo tamní ministerstvo zemědělství. Proti povolení protestovali ochranáři přírody a také ministerstvo životního prostředí.
V České republice je vlk chráněným druhem, a jeho lov je tak zakázán. Někteří chovatelé s tím ale nesouhlasí a napadli ochranu vlka u soudu. Jejich žaloby byly ale zatím neúspěšné a odstřel vlka na území ČR zůstává i nadále zakázaný.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: ČTK