Je to příběh, který nenechá nikoho chladným. Vše se událo 17. srpna. Byl to třetí den, co Eddiemu (4,5 roku) nebylo dobře. Chlapeček dva dny před osudným dnem zvracel, tak s ním maminka pro jistotu jela na pohotovost. Tam ji uklidnili, že se jedná jen o virózu a poslali ji domů s doporučením, pokud by se do druhého dne stav Eddieho nelepšil, aby jeli přímo na infekční oddělení. Eddieho stav se však nelepšil, stále zvracel, měl světlé rty, stěžoval si na bolesti hlavy, byl velmi unavený a apatický. Proto maminka jela s chlapečkem zpět do nemocnice, kde lékaři usoudili, že se může jednat o zánět mozkových blan.

Lékaři se začali připravovat na lumbální punkci a udělali odběry na možné virové i bakteriální příčiny. Virus se sice neprokázal, ale lumbální punkce nedopadla dobře, proto se lékaři rozhodli pro CT vyšetření mozku. Na pracoviště začali přicházet další lékaři a sestřička mamince řekla, že ošetřující lékař za ní za chvíli přijde.

Foto: Archiv maminky Terezy

Výsledky vyšetření byly zdrcující. Masivní krvácení do mozku a krevní sraženina v hlavní krční tepně. Eddieho museli okamžitě odvézt na sál, začít operovat a otevřít mu lebku, aby se měl otok mozku kam vyklenout, neutlačoval zbytek mozku a nenastala mozková smrt. Operace trvala několik hodin. Maminka se zhroutila a musela být v péči odborníků.

Z operačního sálu přišla informace, že operace technicky dopadla dobře, ale nález je obrovský. Eddieho mozek byl naplněný krví, proto začal boj o život. Chlapeček dostával každý den malé dávky léku na ředění krve a stále se čekalo, jak na něj bude reagovat. Jeho šance na přežití zůstávaly mizivé.

Foto: Archiv maminky Terezy

Byl tomu více než měsíc a chlapeček v nemocnici stále bojoval. Otok mozku začal postupně ustupovat, ale lékaře znepokojovalo, proč mu mizí krevní destičky. Při další sérii vyšetření se v jeho krvi nalezly protilátky na covid. Prodělal jej bezpříznakově, přesto dohra postcovidového syndromu, který u něj propukl, byla katastrofická.

Foto: Archiv maminky Terezy
Foto: Archiv maminky Terezy

Chlapeček ale svůj boj nevzdal. Otok se natolik zlepšil, že mohl býl probuzený z umělého spánku.. Eddie se začal postupně částečně hýbat a přetáčet na bříško. Když se na svou maminku poprvé usmál, všem se vrátila naděje. Podle lékařů má Eddie pravoustrannou hemiparezu, pravá nožička je sice pohyblivá, ale kotník je na tom hůře a pravá ručička je téměř nepohyblivá.

Foto: Život dětem

Maminka byla s Eddíkem téměř dva měsíce v nemocnici. Jeho stav se lepšil natolik, že dokonce mu mohla být operativně uzavřena hlavička, protože otok mozku téměř zmizel. Bohužel se objevila další komplikace, oboustranná paréza hlasivek (obrna hlasivek). Protože by mohl ze vteřiny na vteřinu zemřít udušením, musela mu být provedena tracheostomie.

Foto: Archiv maminky Terezy

Nyní je na tom Eddie daleko lépe . Navíc díky sbírce a laskavým dárcům může ve své cestě k úplnému uzdravení pokračovat. Do sbírky se během čtyř měsíců zapojilo 4133 dárců. Celková částka, která byla pro Eddieho nashromážděna, je 3 226 209 korun.

„Rádi bychom tímto srdečně poděkovali všem laskavým lidem, kteří se do sbírky zapojili. Všichni budeme Eddiemu – velkému bojovníkovi – držet palce a od srdce si přejeme, aby se mu podařilo co možná nejdříve opětovně mluvit, být bez tracheostomie a zcela se z následků postcovidového syndromu uzdravit,“ doufá Anna Strnadová ze sdružení Život dětem.

Dárcům děkuje i dojatá rodina.

Foto: Život dětem
Předchozí článekVědci objevili vůbec první tisícinožku. Pojmenovali ji po řecké bohyni podsvětí
Další článekKontakt s přírodou ve městech snižuje pocit osamělosti, ukazuje nová studie

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno