Osamělost je významným problémem pro duševní zdraví a může zvýšit riziko úmrtí až o 45 procent. Má tedy větší vliv než znečištění ovzduší, obezita nebo alkoholismus. Tým vědců teď přišel se zjištěním, že kontakt s přírodou ve městech může pocit osamělosti významně snížit.

Jedná se o vůbec první studii, která se zabývá tím, jak může životní prostřední působit na pocit osamělosti. Vědci při zkoumání využili data získaná v reálném čase prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Nechtěli spoléhat na vzpomínky lidí na to, jak se cítili v minulosti.

Výzkum zjistil, že pocity přeplněnosti zvýšily osamělost v průměru o 39 procent. Když ale lidé měli možnost vidět stromy nebo nebe či poslouchat ptáky, pocity osamělosti klesly o 28 procent. Osamělost dále snižoval pocit sociálního začlenění, a to o 21 procent. Při kombinaci sociálního začlenění a zároveň kontaktu s přírodou to bylo dokonce o 39 procent.

Jak píše The Guardian, vědci proto doporučují: „Zvlášť v hustě obydlených městech by měla být zavedena konkrétní opatření, která zvýší sociální začlenění a kontakt s přírodou.“ Je známo, že čas strávený v přírodě zvyšuje pohodu, například procházky po lesích ušetří Spojenému království ročně nejméně 185 milionů liber za léčení psychických problémů. Zelená místa ve městech by mohla snížit osamělost posílením pocitu sounáležitosti nebo poskytnutím většího množství příležitostí k socializaci.

Podle profesora Andrey Mechelliho, člena výzkumného týmu a odborníka na ranou intervenci v oblasti duševního zdraví z londýnské King’s College, studie zpochybňuje tradiční pohled na města jako na místa, která jsou pro lidské duševní zdraví za všech okolností špatná a za každých okolností vyvolávají pocit osamělosti.

Výzkum publikovaný v časopise Scientific Reports shromáždil data od obyvatel měst z celého světa pomocí výzkumné aplikace Urban Mind. Lidé byli vyzváni, aby třikrát denně po čtrnáct dní v náhodně vybraných denních časech odpovídali na jednoduché otázky ohledně osamělosti, přelidnění, sociálního začlenění a kontaktu s přírodou.

Přes 750 osob dodalo více než 16 600 odpovědí. Šlo například o otázky „Cítíte se mezi lidmi vítáni?“ nebo „Vidíte právě teď stromy?“.

Účastníci se do výzkumu přihlásili sami, a tak je nelze považovat za reprezentativní vzorek širší populace. Když však vědci vzali v úvahu věk, etnickou příslušnost, vzdělání a povolání, zjistili, že jsou přínosy kontaktu s přírodou a jejich vliv na pocity sociálního začlenění statisticky velmi významné.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekVánoční zázrak. Lidé vybrali miliony pro malého Eddieho, kterého málem zabil postcovidový syndrom
Další článekSeniorka z Liberce za 24 let splnila tisíce přání dětem z dětských domovů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno