Vědci v Západní Austrálii objevili vůbec první mnohonožku s více než tisíci končetinami, a sice s 1 306 nohama. Výzkumníci nový druh pojmenovali Eumillipes persephone, čímž odkazují na řeckou bohyni podsvětí Persefonu. Nález tak překonal dosavadní rekord ze střední Kalifornie, kde odborníci našli živočicha se 750 nohama.

Tým objevil osm „tisícinožek“ náhodou při zkoumání vlivu podzemních vod na životní prostředí ve třech vrtech v hloubce mezi 15 a 60 metry. Samotné vědce nález překvapil. Některé mnohonožky sice žijí v jeskyních, většinou se ale vyskytují na povrchu a rozkládají organické látky, třeba listí.

„Tito živočichové jsou tak jedineční,“ říká doktor Bruno Buzatto ze společnosti Bennelongia Environmental Consultants. „Když jsem viděl, jak je dlouhá… došlo mi, že jde o něco úplně nového.“

Tento druh mnohonožky má nitkovité tělo, které se skládá až z 330 článků, s krátkýma nohama a kuželovitou hlavou. Stejně jako všichni živočichové, kteří žijí ve tmě, je slepý a bledý. Podle věýzkumnice Juanity Rodriguez se živočich díky své délce lépe pohybuje. Čím delší, tím snadněji se totiž přemisťuje nejrůznějšími štěrbinami ve skalnatých oblastech. Odborníci předpokládají, že se mnohonožka živí houbami, zatím ale ještě nemají dostatek informací.

Podle genetické analýzy má nový druh s dosud nejdelší kalifornskou mnohonožkou pramálo společného, navzdory tomu, že vypadají podobně. V Austrálii evidují více než 2 tisíce druhů mnohonožek, podle Rodriguez by jich ale mohly být až 4 tisíce. V zemi totiž zůstává značná část biodiverzity neprozkoumaná. Vědkyně a její kolegové teď zjišťují, jestli by látky produkované těmito živočichy nemohly pomoct při léčbě onemocnění.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekZákladní školu navštívila přisprostlá vrána
Další článekVánoční zázrak. Lidé vybrali miliony pro malého Eddieho, kterého málem zabil postcovidový syndrom

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno