Lesy České republiky se pochlubily skvělou zprávou. Loni oživily desítky hektarů rašelinišť, navíc obnovily 420 tůní a mokřadů. Povedlo se i zavodnit příkopy v lužních lesích v Podyjí. Vše díky programu, Vracíme vodu lesu.

Tyto ryze přírodní vodní plochy doplňují soustavu technických staveb, které v našem programu budujeme. Suchu nezabrání, ale v krajině zlepší vodní režim. A o to jde,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Foto: Eveline de Bruin 

O jaké projekty se jedná?

Když se podíváme konkrétně. K největším loňským projektům patří první etapa obnovy rašeliniště u obce Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách, kde vznikly stovky přehrážek a tůní.

Další rašeliniště je obnoveno u Hrdlořez. „Přehradili jsme pět stávajících kanálů a vyhloubili tůně, což zlepšilo vodní režim na čtyřech a půl hektarech lesa,“ řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR.

Čtěte také:

Suma sumárum. „Zaměřili jsme se na revíry nejvíce postižené suchem,“ uvedl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR z Liberce. Například na Frýdlantsku vzniklo 11 tůní a zahradily se kanály, takže voda nebude z oblasti rychle odtékat jako dosud.

Telčsko, Kácovsko, Liberecko, lesy u Loučné nad Desnou. Tam všude loni přírodě pomáhaly Lesy ČR. Ani další kouty naší země se nemusí bát, projekt Vracíme vodu lesu, bude letos pokračovat.

Foto: Valiphotos

Zdroj:TZ LČR, red.

Předchozí článekVědci slaví!Na Galapágách objevili vzácné želvy,potomky vyhynulých druhů.
Další článekNaběhané kilometry mění v peníze, pomáhá tím handicapovaným. Zatím vybrala 346 tisíc.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno