Na Galapágách se radují. Vědci tam objevili 30 obrovských želv, které jsou potomky dvou vyhynulých druhů.

Ukázalo se, že jedna z nich je příbuznou samce, který se jmenoval Osamělý George. Želvák byl symbolem Galapág, uhynul v roce 2012. Vzácné želvy členové ochranářské expedice objevili v okolí největší sopky Wolf, která se nachází na ostrově Isabela. Podle nich jde o křížence vyhynulých a žijících druhů.

Jedna z želvích dam je ale přímým potomkem druhu Chelonoidis abingdonii, který žil na ostrově Pinta. Poslední známý druh byl právě Osamělý George. Ten uhynul ve věku 100 let.

V případě dalších 11 samců a 18 samiček v oblasti sopky Wolf, jde o potomky druhu Chelonoidis niger, který původně žil na ostrově Floreana. Předpokládá se, že předky nalezených želv na ostrov zavlekli piráti, nebo lovci velryb. Tam se naplaveniny zkřížili s místními želvami.

Foto: Reuters

Galapágy leží 906 kilometrů západně od pevniny Ekvádoru. Jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO. Odhaduje se, že na Galapágách stále žije 20 000 – 25 000 obrovských želv. Na ostrově žilo původně 15 druhů. Čtyři se považovali z vyhynulé, až do dneška.

Potomek Osamělého George je nalezen.

Zdroj: Dobré noviny. Úvodní foto:TASR/AP

Předchozí článekCelé Česko hledá neznámého hrdinu. Zastal se ženy, která byla brutálně napadena.
Další článekVracíme vodu lesu! Loni v přírodě přibylo 420 tůní a mokřadů.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno