Dezinformacím, tedy informacím s cílem oklamat a ovlivnit názor člověka, čelí stále více Čechů. V posledních letech vzniklo několik iniciativ, které proti šíření dezinformací bojují – ať už občanských nebo na legislativní úrovni. Studenti Ateliéru digitálního designu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně řeší tématiku dezinformací na nové výstavě. Zprávu přináší český server Czech Design.

Zlínští studenti navrhli pomůcky do výuky mediální gramotnosti. Právě výuka mediální gramotnosti a kritického myšlení je pro pochopení fungování informací pro společnost klíčová. Na výstavě „Vždyť to psali na netu…“ se návštěvníci dozvědí například o základních poučkách, jak se nenechat na internetu napálit a na co si dávat pozor.

Na výstavě je k vidění například koncept Kláry Bárové, který kombinuje výuková videa, aplikace a desktopové rozhraní pro pedagoga. Viktória Kolesárová zase upozorňuje na takzvaná deepfake videa, při jejichž sledování má divák problém rozeznat realitu od fikce. Projekt „Nenech se zmást“ Markéty Babkové má za cíl pomoct učitelům oživit hodiny zábavnější formou než pouhým frontálním výkladem. Žáci mohou tipovat, zda je zpráva manipulativní a následně se pokouší odhalit dezinformační techniky. Jiří Fikejz přidal interaktivního porůvodce „Jak se dělá hoax“.

„Dezinformace jsou čím dál tím větší problém, ale v českém školství jsou stále jen okrajovou záležitostí,“ říká pro Czech Design Karolína Šimková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Šimková je zároveň autorkou výzkumu mediální gramotnosti projektu designformace.cz. Podle výzkumu společnosti STEM z roku 2021 podlehlo dezinformacím spojených s onemocněním covid-19 asi 40 % Čechů, upozorňuje Czech Design.

Práce mladých designérů uvidíte v rámci Zlin Design Weeku na výstavě „Vždyť to psali na netu“ od 6. do 13. května 2022 na zámku ve Zlíně.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekDanovi s Downovým syndromem nedávali šanci. Bojoval a teď je z něj úspěšný sportovec
Další článekKonec dětských sňatků! Děvčátka v Egyptě budou mít právo na normální dětství

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno