Tlupa šimpanzů v pralesích východní Afriky si začala kopat vlastní studny. Činnost odpozorovala od samice, která se ke skupině přidala před několika lety. Třebaže je vody v pralese dostatek, studny zvířata kopají i proto, že je tekutina z nich čistější.
Kopání studní bylo pozorováno převážně u zvířat žijících v suchých oblastech savany. I kvůli tomu je chování tlupy v ugandské Waibiře ojedinělé. Hlavním důvodem pro hloubení je nejen překonání kratších období sucha, ale i filtrace vody.
„Zajímavé také je, že všechny studny se objevují vedle otevřené vody. Takže jejich účelem je pravděpodobně filtrace, nikoli pouhé získání vody,“ vysvětluje doktorandka biologické antropologie Hella Péter. Šimpanzi by podle ní mohli ze studny získat kromě čistější i ochucenou vodu.
Skupina ve Waibiře se kopání studen naučilo od mladé samice Onyofi. Ta se k tlupě přidala v roce 2015. Vědci se domnívají, že vyrostla ve společenství šimpanzů, kteří studny v sušších oblastech kopali. Jak popisuje Science Focus, v činnosti pokračovala i ve své nové komunitě. Záhy se k ní přidali také další samice ze skupiny. Žádný samec nebyl při kopání studny dosud pozorován.
Jak popisuje Smithsonian Magazine, chování samice zdůrazňuje důležitost vodního zdroje, a to i v komunitách žijících v deštných pralesech. Zároveň však ukazuje také to, jak se šimpanzi přizpůsobují měnícímu se klimatu.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: Wave News.