Australský těžební gigant BHP Billiton, který se rozsáhlou těžbou chystal zničit až devadesát významných domorodých míst v centrální části regionu Pilbara v Západní Austrálii, ustoupil od svých plánů.

Firma v reakci na článek uveřejněný včera v deníku The Guardian, který informoval o rozšiřování těžby železné rudy v Austrálii, oznámila, že desítky domorodých kulturních památek nevystaví těžební činnosti bez „další rozsáhlé konzultace“ s příslušníky kmene Banjima. Ti dosud nebyli do debaty přizváni, i když jejich osídlení v oblasti trvá podle posledního archeologického průzkumu skoro 40 000 let.

Těžbu firmě už koncem března povolila australská vláda, do sporů tradičních obyvatel a těžebních společností se ale začali zapojovat akcionáři, kteří se stavějí proti ničení domorodého dědictví.

A vyhráli.

Těžit se nebude.

Australský senát dnes odsouhlasil, že kvůli zničení posvátné jeskyně Juukan Gorge, kterou minulý měsíc vyhodila do vzduchu firma Rio Tinto, zahájí federální vyšetřování. V návaznosti na to také zreviduje zákony vztahující se k domorodému dědictví a jeho státní ochraně. Jasno by mělo být v září.

Snad se tedy i domorodci dočkají svých práv. První krůčky vyhráli! Zaslouží si bránit svá území.

Čtěte také:

Zdroj: Profimedia, Radio Wave.

Předchozí článekZa jeden den vysadili 350 miliónů stromů. Teď chtějí Etiopané vysadit až 20 miliard
Další článekKábulské ženy přestavěly jídelní vozíky na dezinfekční. Vyrážejí do ulic bojovat s koronavirem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno