Nová vědecká studie potvrzuje, že bubnování pouhých 90 minut týdně přispívá ke zvýšení kvality života mladých dospělých lidí s diagnostikovaným autismem.
Učení se hře na hudební nástroj může vyladit mozkové sítě autistických adolescentů už za osm týdnů. Studii, na niž upozorňuje web Neuro Science News, provedli odborníci z univerzit v Chichesteru, King’s College v Londýně, Hartpury a Essexu, kteří se spojili v pracovní skupině Clem Burke Drumming Project, pojmenované po jejím spoluzakladateli a bubeníkovi legendární americké rockové skupiny Blondie.
Spoluautor Marcus Smith, profesor aplikovaného sportu a cvičení v Chichesteru, řekl: „Tato zjištění jsou přímým důkazem o tom, že učení se bubnování vede k pozitivním změnám mozkových funkcí a chování u autistických adolescentů. My teď sdílíme naše výsledky s poskytovateli vzdělávání ve speciálních i běžných britských školách, kteří jsou zodpovědní za fyzický a duševní vývoj zranitelných lidí.“
V rámci studie měla skupina účastníků bez zkušeností s bubnováním po dobu dvou měsíců dvě 45minutové lekce týdně. Každému dobrovolníkovi ve věku 16 až 20 let po kurzu provedli vyšetření magnetickou rezonancí a hodnotili úroveň jeho bubnování. Jejich opatrovníků se pak vědci ptali na nedávné problémy s chováním.
Výsledky ukázaly, že účastníci, kteří si zlepšili bubnovací dovednosti, vykazovali méně známek hyperaktivity, nepozornosti a opakovaného chování a také dokázali lépe ovládat své emoce. Magnetická rezonance odhalila změny jejich mozkové funkce, které podle studie ovlivnily jejich celkové chování.
Čtěte také:
- Tropické lesy jsou podle vědců mnohem rozmanitější, než se předpokládalo
- Botanici při průzkumu Velké kotliny našli rostliny, které považovali za vyhynulé
- Vědci popsali 139 nových druhů zvířat, včetně mravence, který hlídá housenky
Zdroj: Wave News.