Úsek anglické řeky Temže bude od příštího měsíce označen jako vhodný ke koupání. Podle organizátorů kampaně, kteří za udělení statusu bojovali, pomůže podpora vodní rekreace ve volné přírodě omezit vypouštění odpadních vod vodárenskými společnostmi.

Změna se týká části potoka Wolvercote Mill Stream u Port Meadow v Oxfordu, který patří mezi plavci k oblíbeným oblastem. Po části řeky Wharfe v Ilkley v hrabství Yorkshire se tak stane již druhým vnitrozemským úsekem, který bude oficiálně označen jako vhodný k vodní rekreaci.

Hlavní motivací i nadějí organizátorů je, že změna statusu povede ke zlepšení čistoty a kvality vod. Pokud budou toky s označením za vhodné ke koupání svou kvalitou nevyhovující, může to donutit vodárenské společnosti, aby přestaly vypouštět surové odpadní vody.

Do snah o zlepšení kvality vod se zapojila i vláda. Žádá místní obyvatele, aby nominovali další toky ve svém okolí k získání stejného označení. V těchto lokalitách musí totiž Agentura pro životní prostředí pravidelně odebírat vzorky vody, aby vyhodnotila úroveň kvality vody. Následně pak rozhodne, zda je třeba přijmout opatření ke snížení množství bakterií.

„Přestože se kvalita vody ke koupání v posledních letech zlepšila a Anglie má nyní nejčistší vody od počátku záznamů, víme, že kvalita vody v těchto lokalitách se nezmění ze dne na den. Bude to trvat dlouho a všichni, kdo v tom hrají roli, se musí maximálně snažit,“ řekla britská ministryně životního prostředí Rebecca Pow podle serveru Guardian.

Monitorování části Temže u Oxfordu začne 15. května, tedy na začátku koupací sezóny. Výsledky testů kvality vody se očekávají na podzim.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV Pyrenejích loni žilo nejvíc medvědů od začátku století. Může za to speciální projekt
Další článekPrůzkum: Tři čtvrtiny lidí dávají přednost tuzemským potravinám

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno