Studie helsinského Centra pro výzkum energie tvrdí, že kvalita vzduchu v Evropě se v posledních měsících prudce zlepšila. Tak moc, že to zachránilo 11 300 lidí, kteří by za normální situace předčasně zemřeli kvůli znečištěnému ovzduší.

Dalo by se to přirovnat k tomu, kdyby na měsíc přestali kouřit úplně všichni lidé v Evropě,“ cituje hlavního analytika studie Lauriho Myllyvirtu agentura Reuters.

Kromě záchrany životů pomohlo čistší ovzduší zabránit ve výskytu až 6000 nových případů dětského astmatu a 600 předčasných porodů v Evropě, píší odborníci. O 1900 méně lidí podle nich muselo navštívit pohotovost.

Špatné ovzduší má negativní vliv na rakovinu, nemoci srdce a dýchacího ústrojí nebo cukrovku. „Zatím můžeme říci, že potíže spojené se znečištěním ovzduší a potíže, které zvyšují riziko úmrtí na covid-19, se překrývají,“ cituje agentura Saru De Matteisovou z Evropské respirační společnosti.

Vědci vytvořili statistický model, ve kterém kombinují data o kvalitě vzduchu, počasí, emisích, populaci a nemocech, vysvětluje britský server The Guardian. K počtu zhruba 11 tisíc zachráněných analytici došli díky počítači, který vykalkuloval několik scénářů v rozmezí 7 tisíc až 20 tisíc zachráněných životů.

V Německu podle vědců lepší ovzduší zachránilo od předčasné smrti přes 2000 lidí, ve Velké Británii více než 1750 a v Itálii skoro 1500. Ve 40 procentech případů se jedná o lidi s chorobami srdce, v 17 procentech o bronchitidu a podobná onemocnění a ve 13 procentech o rakovinu nebo mrtvici.

Reuters uvádí, že v Evropské unii a Velké Británii kvůli znečištěnému ovzduší ročně předčasně zemře okolo 400 tisíc lidí. Podle helsinského centra byl v posledním měsíci průměrný člověk v Evropě vystaven o 37 procent nižší hladině oxidu dusičitého. Plyn obvykle produkuje silniční doprava.

Celkově doprava, průmysl a topení vyprodukovaly o 12 procent méně nebezpečných částic. Studie sbírala data z 21 evropských zemí.

„Jsem v tom velmi rozpolcen. Lidé umírají. Opatření, která jsme byli nuceni přijmout, způsobují mnoho ekonomických a jiných potíží, ale jedná se o bezprecedentní experiment snižování spotřeby fosilních paliv,“ uvedl Myllyvirta.

Foto: Reuters

„Doufám, že to lidi přiměje k myšlence: Co kdybychom měli takovou kvalitu ovzduší ne proto, že by všichni byli nuceni sedět doma, ale protože jsme zvládli posun k čisté dopravě a energii?‘ Musíme doufat, že nám tento virus pomůže na cestě vpřed v boji se změnami klimatu a proti dalším větším výzvám, než aby nás vrátil zpět,“ cituje ho server The Guardian.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně. Úvodní foto: Lubos Houska.

Předchozí článekDo poloprázdné Bombaje se slétly tisíce plameňáků.
Další článekVIDEO: „Mámo, mlíko! Nedáš? Tak si ho najdu sám!“

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno