Samice mrože pojmenovaná Freya, pocházející pravděpodobně z Arktidy, se již několik týdnů pohybuje v okolí norských měst. Poprvé byla spatřena ve vodách u vesničky Kragero, nyní se přesunula do fjordu u Osla. Šestisetkilogramové zvíře se stalo středem pozornosti nejen kvůli svému přesunu na jih, ale i díky tomu, že často šplhá na zakotvené čluny.

Jak popisuje server BBC, Freya na nich chce pospávat a vyhřívat se. Často ale svou vahou čluny poškozuje a i proto ji například server Gizmodo označil jako mrožici, co rozbíjí jachty. „Je škoda, že něco poškodí, ale tak to je, když máte divoké zvíře,“ řekl televizní stanice TV2 Rolf Harald Jensen.

Úřady původně zvažovali, zda není Freya nebezpečná a nebude vhodnější ji utratit. Nakonec se ale rozhodli mroží samici v přístavu nechat. „Daří se jí dobře, krmí se, odpočívá a vypadá, že je v dobré kondici,“ uvedlo ředitelství norského úřadu pro rybolov. Zároveň ale apeluje na občany, aby se ke zvířeti nepokoušeli přibližovat.

„Není tak pomalá a neobratná, jak by se mohlo zdát, když se na ni díváte. Pokud dodržujete odstup, nejsou mroži lidem nebezpeční, ale když je vyrušíte a nedopřejete jim potřebný klid, mohou se cítit ohrožení a zaútočit,“ varoval úřad.

Freya, pojmenovaná podle bohyně spojované s láskou, krásou, plodností, poprvé navštívila Norsko v roce 2019. Od té doby byla viděna i u Británie, Dánska nebo Švédska. Léta totiž mroži tráví ve studených vodách, s proměnou prostředí způsobenou globálním oteplováním jsou však jejich možnosti letního pobytu limitované.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené
Další článekMěly bychom se učit více o změně klimatu, myslí si děti. Připravily i návrh zákona o vzdělávání

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno