Výsledky výzkumu naznačují, že hraní imaginárních her napomáhá k rozvoji sociálních dovedností a empatie u dětí. Podle studie by hraní imaginárních her s panenkami mohlo dětem pomoci rozvíjet sociální dovednosti, empatii i schopnost odhadovat a interpretovat emoční stavy druhých a mluvit o nich.

Neurovědkyně Sarah Gerson z Cardiffské univerzity, která výzkum vedla, připomíná, že je dlouhodobě známá vzdělávací hodnota hraní s legem a stavebnicemi, ale výhody hraní si s panenkami se přehlíží. „Když si děti vytváří imaginární světy a hrají si s panenkami, komunikují nejprve nahlas a pak si zvnitřňují výpovědi o myšlenkách, emocích a pocitech ostatních,“ uvedla pro Guardian.

„Může to mít pozitivní dlouhodobé účinky na děti, které si tak zlepší schopnost zpracování emocí a budování sociálních dovedností, jako je empatie, které si tak mohou zvnitřňovat a vytvořit si celoživotní návyky,“ dodává neurovědkyně.

Odborníci do studie, kterou financovali výrobci Barbie, zapojili 33 chlapců a dívek ve věku od čtyř do osmi let. Děti dostaly panenky Barbie a doplňky, jako jsou sanitka nebo kůň, a mohly si s nimi hrát.

Mohly si hrát spontánně, ale vědci monitorovali jejich slova a také jim dali speciální čepice, které umožňují sledovat mozkovou aktivitu formou takzvané blízké infračervené spektroskopie (fNIRS). Tato technika měří změny v okysličení krve prosvítáním světla skrz lebku, což umožňuje sledovat mozkovou aktivitu, zatímco se subjekt volně pohybuje.

Studie zjistila, že děti při hraní s panenkami ve srovnání s hraním kreativních her na tabletu, jako jsou hry na kadeřníka nebo budování města, více mluvily o myšlenkách a emocích druhých, tedy používaly vnitřní jazyk. Také častěji oslovovaly panenky ve druhé osobě a mluvily s nimi přímo, zatímco na postavy na obrazovce počítače měly tendenci odkazovat ve třetí osobě. Mezi chováním chlapců a dívek nebyl rozdíl.

Vnitřní jazyk naznačuje, že dítě při hraní s panenkami přemýšlí o myšlenkách a emocích jiných lidí,“ říká Gerson. Děti obvykle začínají vnitřní jazyk používat ve věku kolem čtyř let. Tehdy začnou vyjadřovat své myšlenky nahlas a dávají tak najevo, že zvažují myšlenkové pochody, pocity a touhy své vlastní i ostatních.

Tyto dovednosti jsou velmi důležité pro interakci s ostatními lidmi, učení se od jiných lidí a orientaci v různých sociálních situacích,“ doplňuje neurovědkyně. „Je to důležité pro navazování a udržování přátelských vztahů a pro to, jak se děti učí od učitelů a rodičů.“

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian, Wave News.

Předchozí článekEvropská unie plánuje zakázat používání syntetických pesticidů v parcích
Další článekSeniora zachránil před umrznutím třináctiletý chlapec, muže objevil náhodou

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno