Když se dnes osmiletá Američanka Selah Thompsonová v roce 2017 po prvním dnu ve školce vrátila domů, mrzelo ji, že mnoho jejích spolužáků ve srovnání s ní zatím neumí číst. ,,Vzali jsme to jako příležitost dceři vysvětlit, že děti pocházejí z různých prostředí a ne všechny mají tak dobré socioekonomické zázemí jako ona,“ zavzpomínal pro stanici CNN dívčin otec Khalil Thompson.

Selah tehdy s problémem chtěla něco dělat. Její rodiče si proto udělali rešerši, při které například zjistili, že až 85 procent mladistvých v nápravných zařízeních je negramotných a dvě třetiny amerických žáků, kteří se do konce čtvrté třídy nenaučí pořádně číst, skončí ve vězení nebo na státní podpoře.

To Selah a její rodiče Khalila a Nicole Thompsonovy přivedlo k nápadu založit neziskovou organizaci The Empowered Readers Literacy Project, jejímž cílem je pomoct v sociálně slabších rodinách vybudovat čtenářské návyky a zažehnout u dětí zájem o knihy.

Když organizace před dvěma lety uspořádala v Atlantě pochod na podporu gramotnosti, zúčastnilo se ho 2400 dětí a rodičů. ,,Uvědomili jsme si, že jsme narazili na otázku, která dělá starosti mnoha Američanům. Negramotnost vede k mnoha dalším sociálním problémům, a když s ní něco uděláme, může to mít velký dopad,“ vyzdvihl Khalil Thompson.

Spolu se svou manželkou brzy pochopil, že jednou z překážek, které sociálně znevýhodněné děti odvádí od čtení, je nedostatečné zastoupení Afroameričanů mezi postavami v dětských knížkách. ,,Pokud děti v knížkách nebudou nacházet postavy, které jsou jako ony, pak čtení nikdy nepropadnou,“ zdůraznila Nicole Thompsonová.

Právě proto se malá Selah rozhodla napsat knížku, jejíž hlavní postavou bude pirátská princezna Penelopa, Afroameričanka, která vypadá úplně jako ona a taky s ní sdílí zájem o vesmír a vědecké objevy. Většina rodičů by v takové situaci pravděpodobně nevěřila, že jejich dítě plán vydat knihu myslí vážně, Thompsonovi ale v nápadu viděli velký potenciál.

Po téměř dvou letech shánění financí příběh pirátky Penelopy loni v listopadu skutečně vyšel. Nezisková organizace The Empowered Readers Literacy Project zároveň dodnes rozdala na osm tisíc výtisků této i dalších dětských knížek sociálně slabším rodinám. ,,To, že se Selah povedlo napsat vlastní příběh, může dát dětem po celém světě naději, že jejich hlas může být slyšet stejně jako hlas dospělých,“ řekl dívčin otec.

Když se letos kvůli pandemii koronaviru přerušily všechny čtenářské akce, které nezisková organizace po Spojených státech pořádala, přemýšleli Thompsonovi, jak projekt udržet při životě. Malá Selah tehdy covid přirovnala ke třpytkám, které, když se jednou dostanou do vzduchu, jsou všude a člověk se jich nemůže zbavit.

Rodičům tahle metafora přišla jako dobrá startovní čára pro pokračování první knihy, a tak teď těsně před Vánoci vydává osmiletá Američanka novinku o pirátce Penelopě a havárii se třpytkami. ,,Lidé dobře vědí, jak důležité je, aby literatura ukazovala, že je náš svět rozmanitý, a aby to viděly i jejich děti. Snažíme se aspoň trochu přispět k vyléčení zranění, s nimiž se naše země potýká,“ dodala dívčina matka.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekVnoučata napodobují fotky svých prarodičů z mládí. Ta podoba Vás doslova očaruje
Další článekLidé z celého světa si mohou zdarma procvičit svoji francouzštinu a pomoci seniorům v izolaci

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno