V Anglii byl napříč profesemi diagnostikován určitý druh zdravotního postižení u téměř 19 % pracovní síly, v hudebním průmyslu je však hendikepovaných pouze 1,8 % profesionálů. Jak uvádí web Classic FM, vzhledem k tomu, že se kariéra hudebníka historicky považovala za nedostupnou pro osoby se zdravotním hendikepem, není to až tak překvapivé. Co kdyby ale existoval nástroj, který nemusíte brát do ruky? Nástroj, na který můžete hrát pouhým pohledem?

Jedním z příkladů technologického pokroku, jehož cílem je zpřístupnit hudbu všem, je oční harfa. Vývoj této převratné moderní hudební technologie začal v roce 2010, kdy Zacharías Vamvakousis, hudebník a softwarový vývojář, studoval magisterský titul v oboru Zvuk a hudba na Universitat Pompeu Fabra v Barceloně.

Po vážné nehodě na motorce to vypadalo, že už si možná nikdy nezahraje. Když zjistil, že pro lidi s kvadruplegií, celkovým nebo částečným ochrnutím všech končetin, neexistuje žádný hudební nástroj, začal ho sám vyvíjet.

Je speciálně navržený tak, aby se lidé s amputacemi horní končetiny, poraněním míchy nebo diagnózami, jako jsou dětská mozková obrna, amyotrofická laterální skleróza či svalová dystrofie, mohli učit a užívat si hraní hudby očima. Je vhodný i pro jedince s mentálním postižením.

Stačí, aby si nainstalovali software a měli k dispozici kameru, která bude snímat jejich oči. Když se pak podívají na obrazovku s barevným koláčovým grafem a symboly, můžou tvořit hudbu. Takzvaná EyeHarp prý nabízí „stejné výrazové kvality jako jakýkoli tradiční nástroj“. Základní verze softwaru je ke stažení zdarma.

Dalším příkladem je speciální klarinet. Na The Clarion lze hrát jakýmkoliv pohybem včetně pohybu očí. To dokazuje například National Open Youth Orchestra, první mládežnický orchestr vedený zdravotně hendikepovanými ve Spojeném království, který byl založen v roce 2018 bristolskou společností OpenUp Music. Ta pomáhá „měnit možnosti hudební tvorby pro mladé lidi s hendikepem na celostátní úrovni“.

Matt Griffiths, generální ředitel charitativní organizace Youth Music, podporující hudební aktivity znevýhodněných dětí, k technologickým novinkám uvádí: „Digitální technologie je nedílnou součástí hudby i širšího hudebního vzdělávání. Pro nás je teď výzvou dosáhnout toho, aby byly tyto technologie běžně dostupné, cenově i z hlediska zajištění pracovníků, kteří umožní jejich efektivní používání.“

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekSameček Jonathan se stal nejstarší želvou v historii. Letos oslaví 190. narozeniny
Další článekPrávo na odpojení. Belgičtí úředníci už nemusí odpovídat na e-maily a hovory mimo pracovní dobu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno