Státní zaměstnanci v Belgii už ve svém volném čase nemusí přijímat pracovní hovory nebo sledovat e-maily. Začalo totiž platit takzvané právo na odpojení. Vláda tak chce lidem zajistit větší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Nové nařízení se zatím týká zhruba 65 000 úředníků.

„Zaměstnanci mají tendenci být neustále k dispozici. Výrazně se to zhoršilo v době pandemie, kdy většina lidí pracuje z domu. Pokud bychom zákon nepřijali, vystavovali bychom pracovníky velkému stresu nebo by se u nich projevilo vyhoření,“ cituje server Independent belgickou ministryni pro místní rozvoj Petru De Sutterovou. I tady ale platí výjimka – úředníci můžou být kontaktováni i po skončení pracovní doby. Musí jít ale o naléhavé případy, které nemůžou počkat do dalšího pracovního dne.

Vláda plánuje nařízení zavést i pro soukromé zaměstnavatele. S tím ale nesouhlasí například mluvčí vlámské sítě podniků Voka Eric Laureys. „Lidé si během pandemie zvykli na flexibilní pracovní dobu. Kdybychom znovu stanovili, kdy přesně mají být k dispozici, znamenalo by to, že jim nevěříme,“ říká.

Odpovídání na e-maily po pracovní době jako první zakázala svým zaměstnancům v roce 2012 německá automobilka Volkswagen. Portugalsko pak loni schválilo zákon, který zakazuje firmám s více než 10 zaměstnanci kontaktovat své pracovníky mimo stanovenou dobu. Podobná opatření kvůli pandemii připravují také Španělsko, Řecko a Irsko.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekInovace umožňují hendikepovaným hrát na hudební nástroje pouhým pohledem
Další článekVe světě jsou tisíce druhů stromů, které dosud nebyly zdokumentovány

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno