V roce 2018 celý svět sledoval smutný příběh, jak za sebou kosatka Tahlequah tahala celých 17 dní mrtvé mládě. Byl to příběh utrpení a zmaru.  Maminka s ním uplavala skoro dva tisíce kilometrů.

Příběh má šťastné pokračování

Tahlequah se v roce 2020 stala znovu maminkou a přivedla do kosatčí komunity nového, 73. člena. A pro vědce tím přinesla naději, že ohrožené stádo by se mohlo vzmoci. „Mám ohromnou radost, že porodila živé mládě a že to mládě žije. Teď jsme všichni mimořádně napjatí, jak to dopadne,“ svěřila se pro The Independent Deborah Gilesová, výzkumnice z Centra ochrany přírody ve Washingtonu.

Jako Jižní komunita kosatky dravé bývá označován klan kosatek žijící v Sališském moři ve státě Washington. Skládá se ze tří stád. Každé stádo má vlastní charakteristický dialekt, některá volání jsou společná pro všechna tři stáda. Stáda se většinou pohybují kolem amerických států Washington a Britská Kolumbie. Velryby se ovšem potýkají s nedostatkem potravy, znečištěním prostředí i hlukem z proplouvajících lodí. Asi 40 procent mláďat se nedožije prvního roku života.

Mládě označené číslem J57 se však má čile k světu a vědci věří, že by se mohlo jednat o symbol obnovení komunity. „Mládě vypadalo, že je statné a zdravé,“ svěřil se Ken Balcomb z Centra pro výzkum velryb. Tahlequah navíc byla spatřena ve společnosti dvou dalších kosatek, přičemž obě byly březí.

We are pleased to report a NEW calf in J pod! J35's new calf appeared healthy and precocious, swimming vigorously alongside its mother in its second day of free-swimming life.https://www.whaleresearch.com/j57

Zveřejnil(a) Center for Whale Research dne Neděle 6. září 2020

Už jste četli?

Zdroj: Dobré noviny, Novinky.

Předchozí článekPolicista ji poslal do vězení. Bývalá narkomanka ho po letech našla, aby se mu nečekaným způsobem odvděčila
Další článekNarodil se v 17. století. Od té doby proplouvá oceány

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno