Poprvé v historii Kolumbie se viceprezidentkou země stala žena černé pleti, ekologická aktivistka Francia Márquez. Její zvolení je významné nejen proto, že afro-kolumbijci v zemi bojují s rasismem, ale také, protože pochází z chudých poměrů a nikdy nezastávala žádnou politickou funkci.

Nová viceprezidentka Francia Márquez dokázala s prezidentem Gustavem Petrem zmobilizovat k volbám voliče frustrované po desítky let. Podporu zejména mladých lidí, domorodého obyvatelstva a feministek prezidentský kandidát získal i díky Francie Márquez.

Čtyřicetiletá advokátka a ekoložka pochází z chudých poměrů. V šestnácti letech otěhotněla a aby uživila své dítě, začala pracovat v místních zlatých dolech. Nakonec si našla práci jako pokojská. Jak uvádí New York Times, kandidovat se rozhodla, protože „vlády se obrátily zády k lidem, ke spravedlnosti a k míru.“

Díky své kampani se Márquez podařilo rozpoutat diskuzi o rasové a třídní příslušnosti způsobem, který je podle deníku v nejširších veřejných a mocenských politických kruzích v zemi slyšet jen zřídka. V kampani akcentovala, že chce být hlasem „těch, kteří nejsou ničím, těch, kterým není přiznána lidskost, těch, kterým nejsou uznána všechna práva.“

Tato témata mnozí v naší společnosti popírají nebo je považují za podružná,“ řekl Santiago Arboleda, profesor afro-andské historie na Andské univerzitě Simóna Bolívara. „Dnes jsou na titulní straně,“ dokládá vliv volební kampaně nové viceprezidentky na mediální agendu.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekVe Valašském Meziříčí vznikla Zelená katedrála, tvoří ji 57 listnatých stromů
Další článekLidé už mohou hlasovat v anketě o Strom roku 2022

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno