Mořské trávy pomáhají redukovat plastové znečištění. S takovým zjištěním přichází nová vědecká studie publikovaná v časopise Scientific Reports. Výzkumníci zjistili, že mořská tráva v pobřežních oblastech zachycuje plastové částice a ty se díky ní dostávají z vody ven. Podle studie dokážou tyto rostliny bez lidské pomoci každý rok ve Středomoří zachytit téměř 900 milionů plastových částí.

Není ale jasné, jestli sběr plastu poškozuje samotnou mořskou trávu. Hlavní autorka výzkumu Anna Sanchez-Vidal z barcelonské univerzity popsala agentuře AFP proces jako „nepřetržité čištění plastových nečistot z moře“. Mořská tráva je jeden z klíčových ekosystémů, absorbuje oxid uhličitý a vylučuje kyslík a je taky útočištěm pro stovky druhů ryb.

Existuje asi sedmdesát druhů mořských trav. Výzkumníci zkoumali ten, který se vyskytuje ve Středozemním moři a říká se mu Neptunova tráva. Zjištěním se věnuje britský The Guardian.

Plastový odpad v mořích je bobtnajícím problémem. The Guardian připomíná dřívější data, podle kterých se denně do Středozemního moře dostane asi 730 tun plastového odpadu, nejvíce z Turecka a Španělska.

Foto: Ezu (Martino A. Sabia),Wikimedia Commons,CC BY-SA 2.0,©

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekMedička Markéta Malecová: Její srdce bije pro záchranu dětí v Africe
Další článekV ulicích Žďáru nad Sázavou bude letos vysázeno přes 380 stromů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno