Švédské městečko Skellefteå obklopuje na 480 tisíc hektarů rozsáhlého lesa. Není tedy divu, že se toho místní rozhodli využít a ze dřeva si vybudovali prakticky vše. Od věže letové kontroly na místním letišti přes činžáky a mosty až po nejvyšší dřevěný mrakodrap v Evropě.

„Když jsem viděl ten soutěžní návrh, nemyslel jsem si, že by šel zrealizovat,“ říká starosta Morents Burman. „Dvacet poschodí ze dřeva?“ divil se tehdy. Díky týmu odborníků ale vznikl dřevěný mrakodrap, takzvaný plyscraper, který zabrání vypuštění až devíti tisíc tun uhlíkových plynů. Městu Skellefteå se navíc podařilo zkrotit ekologickou stopu tím, že použili materiál ze své bezprostřední blízkosti.

A co víc, díky tomu, že dřevo vypadá samo o sobě dobře, architektům odpadly starosti s dekoracemi. Mrakodrap a jeho estetiku si chválí i ředitelka regionálního divadla, které má v budově s tamějším hotelem sídlo. „Místo září jemností. Prostě vás to dělá šťastným,“ říká Fransesca Quartey.

Použité druhy stavebního dřeva jsou dokonce, vzhledem k jejich hmotnosti, odolnější než ocel nebo beton. Ačkoliv by se to mohlo zdát nelogické, materiál jen tak nevzplane, je tedy i bezpečnou alternativou. Autoři nicméně museli použít na některé části ocel, třeba kvůli tomu, aby budova vydržela poryvy větru.

Budova je ekologicky příznivá také díky umělé inteligenci monitorující teplotu. Navíc dvojité sklo, z něhož sestává fasáda, pomáhá v zimě držet teplo, v létě zase chlad. A například když solární panely vyprodukují nadbytek energie, budovy ve městě si ji navzájem můžou vyměnit.

Architekti se nyní snaží přijít na to, jak by se strategie dala replikovat, aniž by se snížila ekologická výhodnost. Budoucnost by tak mohla spočívat ve dřevě, inovaci ale brání například lobby dodavatelů tradičních materiálů nebo zastaralé regulace.

Město jako takové jde v boji proti klimatické krizi příkladem – a to nejen svými dřevěnými stavbami. Na okraji obce se například staví největší evropská továrna na baterie s tím, že tam součástky budou také recyklovat. Opodál mimo jiné testují elektrická letadla. Obec potom čerpá svoji energii jenom z obnovitelných zdrojů.

Foto: Profimedia


Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekPodnikatelka objevila nové černé zlato. Z použitých pneumatik dělá dlažební kostky
Další článekNa Vysočině skvěle fungují sběrná centra, kde si můžete vzít věci, které jiní vyhodili

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno