Země vývoz zvířat na lodích pozastavila už loni po nehodě plavidla, při které se utopilo přes 40 členů posádky a téměř šest tisíc krav. Loď se tehdy potopila na cestě do Číny při bouři nedaleko Japonska. „Nový Zéland musí zůstat na špici ve světě, kde jsou dobré životní podmínky zvířat pod stále přísnější kontrolou,“ řekl tamní ministr zemědělství Damien O’Connor. A dodal, že reputace země bude vždy přednější než finanční zisky.

O’Connor taky uvedl, že úředníci už o rozhodnutí mluvili s klíčovými obchodními partnery. Vláda například informovala čínské velvyslanectví, právě do Číny už od začátku roku ze Zélandu zamířilo 118 tisíc kusů skotu.

Zákaz vývozu ocenila nezisková organizace World Animal Protection, podle výkonné ředitelky její novozélandské pobočky Simone Clarke by teď podobným způsobem měly postupovat vlády po celém světě. Zastánci práv zvířat teď apelují například na Austrálii. Tamní ministr zemědělství David Littleproud ale řekl, že jeho země žádné takové plány nemá.

„Vláda věří ve fungující předpisy, které zajišťují dobré životní podmínky pro zvířata při jejich vývozu,“ dodal Littleproud. Proti novinkám se na Novém Zélandu staví samotní zemědělci. Podle jejich mluvčího nejsou žádné informace, které by ukazovaly na porušení standardů týkajících se vývozu hospodářských zvířat.

Novozélanďané loni vyvezli živá zvířata v hodnotě 261 milionů novozélandských dolarů, asi čtyř miliard korun. Agentura AP připomíná, že je to trojnásobné zvýšení oproti předchozímu roku. Na rozdíl od Austrálie ale Nový Zéland neexportuje zvířata na porážku, jen na chov. Zákaz vývozu jatečních zvířat tam platí už téměř 15 let. Podrobnosti přináší na svém webu deník Guardian.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian, Wave News.

Předchozí článekJe vzorem pro své vrstevníky. Teprve dvanáctiletý Dominik uklízí v přírodě odpadky a vyčistil celý potok
Další článekObjetí. Známe vítězný snímek roku World Press Photo

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno