Plejtvák obrovský je v jiných jazycích známý jako modrá velryba. Jde o největšího současného žijícího živočicha a podle dosavadních informací i o největšího živočicha vůbec, alespoň z hlediska tělesné hmotnosti.

V minulosti se stal mezi rybáři oblíbený natolik, že kvůli rybolovu téměř vyhynul. Vody okolo Jižní Georgie tak zůstaly na dlouhou dobu klidné, velryby nepřipluly do oblasti zpět ani po zákazu lovu velkých kytovců. Letošní rok však přinesl nečekaný zlom.

V letech 1998–⁠2018 v atlantských vodách probíhal specializovaný průzkum. Vědci za celou dobu spatřili jen jednoho plejtváka obrovského. Tento rok se ale stal pro všechny velmi překvapivým. Mezinárodní výzkumný tým totiž zaznamenal až 41 plejtváků tohoto druhu. „Je to vzrušující objev a opravdu pozitivní krok vpřed pro ochranu arktického plejtváka obrovského. Díky tomu, že vody Jižní Georgie jsou označeny jako chráněná mořská oblast, doufáme, že nárůst plejtváků obrovských znamená budoucí pozitivní změnu a že náš výzkum může nadále přispívat k efektivnímu řízení oblasti,“ sdělila serveru The Guardian Jeniffer Jacksonová, vedoucí expedice v roce 2020.

Průzkum původně vůbec nebyl věnován plejtváku obrovskému, ale velrybě černé. Právě při jejím trasování došlo k náhodnému objevu. Do oceánských vod se podle vědců navíc nevrací jen plejtvák obrovský. Výzkumníci zaregistrovali také další ohrožený druh –⁠ velrybu keporkaka.

Jižní Gerogie je největším a hlavním ostrovem stejnojmenného britského zámořského území na jihu Atlantského oceánu, ke kterému patří i Jižní Sandwichovy ostrovy.  

Foto: Kristin Laidre/NOAA Photo Library)

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian.

Předchozí článekV Indii zavedli systém vyplácení hypotéky za vysazené stromy. Země tak bojuje s uhlíkovou stopou
Další článekFotograf zachytil krásu unikátního bílého losa ve švédských lesích

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno