Nově zavedený systém v indické části Kerála, konkrétně ve městě Meenangadi, motivuje zdejší občany, aby nekáceli své stromy. Motivací je pro ně finanční odměna v podobě hypotéky, kterou nemusí splatit, dokud daný strom není pokácený. Stát tím bojuje proti rozsáhlému odlesňování a zvyšování uhlíkové stopy.

Farmářka Sheeja CG se stala jednou z prvních místních obyvatel, kteří využili nově fungující systém, píše deník Guardian. Celý život se živí obděláváním polí, minulý měsíc ale vydělala o 2650 rupií víc než normálně. Vzala si totiž hypotéku na 53 svých stromů. Princip je jednoduchý – zasaďte strom a po třech letech si na něj můžete každoročně po dobu 10 let brát bezúročnou půjčku od místní banky. Peníze musíte vrátit pouze v případě, že strom pokácíte.

Sheeja a mnoho dalších byla touto možností zachráněna, protože lokální zemědělské odvětví v posledních letech stagnuje. Farmářka zmiňuje: „Kvůli teplotám, které byly o 5 stupňů vyšší, než je zde běžné, jsem přišla o 25 % celé úrody. Půjčka za stromy mi umožní nakoupit hnojivo a zlepšit mou finanční situaci.“

Podle místního akčního plánu je oblast Wayanad, kde se město nachází, jedno z hlavních míst, kde se výrazně projevuje změna klimatu. Cílem této nové formy pomoci je udělat z města čistší a uhlíkově neutrální prostor. Podle energetického auditu z roku 2018 má Meenangadi 15 000 tun „přebytečného“ uhlíku. Prvním krokem ke změně je silná podpora výsadby stromů. „Vysadili jsme 300 000 stromků ve 250 domovech a na veřejných prostranstvích,“ tvrdí šéf lokální samosprávy Beena Vijayan.

Organizátoři a příslušné orgány věří, že v příštích několika letech se jim podaří vysadit až 10 milionů stromů.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekSenioři dokazují, že na věku vůbec nezáleží. Stylový pár poutá pozornost lidí z celého světa
Další článekPlejtvák obrovský se po 40 letech vrátil do atlantských vod

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno