Na světě žije asi 50 miliard ptáků, odhadli v novém sčítání australští vědci. Nejpočetněji zastoupenými druhy jsou vrabci domácí, špačci obecní, vlaštovky obecné a racci delawarští, od každého z těchto druhů žije na planetě více než miliarda jedinců. Zhruba desetina ptačích druhů je ale na hranici vyhynutí, protože jejich populace se snížila na méně než 5000. Napsal o tom server BBC. 

Odborníci z univerzity v Sydney zveřejnili svou studii o sčítání ptáků v odborném časopise Proceedings od the National Academy of Sciences. V ní se soustředili na 9700 ptačích druhů z celého světa a jejich četnost odhadovali s pomocí dat ornitologické databáze Ebird za poslední desetiletí. Sčítání se netýkalo domácího ptactva.

Celosvětové sčítání ptáků je složitý úkol a počet jedinců lze pouze odhadovat. Při minulých sčítáních vědci dospěli k číslům 200 až 400 miliard ptáků z 10 000 až 13 000 druhů, uvedl server BBC.

Žebříček nejrozšířenějších ptačích druhů vede vrabec domácí, podle odhadu má na světě asi 1,6 miliardy zástupců. V první desítce jsou mimo jiné i špačci (1,3 miliardy), ale také například tyranovec olšový (896 milionů), skřivan ouškatý (771 milionů) či rybák černohřbetý (711 milionů). Obrovskou populací se mohou chlubit i racci – racek delawarský má 1,2 miliardy zástupců, racek šedý 949 milionů a racek tříprstý 815 milionů.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekSedm a půl tisíce dolarů na ruku lidem bez domova. Kanadská studie ukazuje výhody finanční pomoci
Další článekUmělecká instalace devětačtyřiceti mrtvých stromů uprostřed New Yorku upozorňuje na změny klimatu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno