Mezinárodní studie publikovaná ve vědeckém časopise Nature Climate Change uvádí, že množství emisí skleníkových plynů výrazně kleslo. Odborníci porovnali údaje v období mezi lednem a začátkem dubna letošního roku s tím loňským a výsledky mluví jasně. Emise klesly o 17 procent a do konce roku by se toto číslo ještě mohlo snížit od 4 až 8 procent.

Tak významný pokles je však podle odborníků důsledkem vynucených změn a ne restrukturalizace globálních ekonomik a energetiky.

Studie se zaměřila na 69 zemí, včetně všech 50 amerických států a 30 čínských provincií, kde žije 85 procent světové populace, a produkují 97 procent globálních emisí oxidu uhličitého. Největší pokles emisí skleníkových plynů přitom odborníci zaznamenali právě v Číně a USA.

Jak to ovlivní budoucnost?         

Podle prognóz Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) však musí lidstvo na snížení emisí pracovat více. Každý rok bychom měli emise snižovat o 7,6 procenta, aby se zabránilo zvýšení globální teploty o víc než 1,5 stupňů Celsia.

Zatím však není jasné, jak dlouho pandemie koronaviru potrvá, což stěžuje předpovědi, jak se tak výrazné snížení emisí projeví v dlouhodobém horizontu. Odborníci se bohužel obávají, že pokles bude pravděpodobně jen dočasný.

Čtěte také:

Zdroj: Dobré noviny

Předchozí článekBudapešť za pár týdnů vybudovala 20 kilometrů cyklotras. Hlavní města Evropy chtějí omezit množství aut
Další článekNedokonalé panenky vrací handicapovaným dětem úsměv. Vypadají jako ony a jsou krásné

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno