Světové metropole využívají pandemii a různá opatření k tomu, aby podpořila cyklisty a chodce. Hlavní města se jim chtějí více přizpůsobit a omezit tak množství aut.

Starosta Athén se nedávno dokonce vyjádřil, že chce „osvobodit městský prostor od aut“. V Paříži je zase pro vedení města motivací zachování nízké úrovně znečištění ovzduší. V Berlíně přibylo několik desítek nových cyklotras, přitom některé ulice jsou už vyhrazené pouze pro chodce.

Hlavní města po celém světě se mění. Dochází k výrazným změnám infrastruktury ve prospěch ekologie a lidského zdraví.

Paříž

Hlavní město Francie aktuálně hlásí přes 30 kilometrů nových jízdních pruhů pro kola. Hlavní cesty, jako jsou například Rue de Rivoli a Rue Saint Antoine, se postupně zavírají pro auta úplně. Pařížané také hojně využívají nabídku města, v rámci které mohou využít nárok finančního příspěvku v hodnotě 50 eur na opravu svého kola.

Athény

Hlavní město Řecka minulý týden představilo plán, v rámci kterého vedení města chystá pro cyklisty a chodce vyčlenit 50 000 metrů čtverečních veřejného prostoru. Ambiciózní plán zahrnuje i propojení archeologického naleziště s pěší zónou.

Okolí legendární Akropole by tak v budoucnosti mělo být zcela bez aut. Starosta Kostas Bakoyannis přiznal, že nebýt pandemie, tak by rozsáhlá změna infrastruktury trvala roky.

Foto: Pexels.

Budapešť

Maďarská metropole dotáhla do vítězného konce plán, který už má radnice na stole několik měsíců. Na těch nejrušnějších dálnicích a hlavních silnicích konečně zřídila slibované a téměř 30 kilometrů dlouhé pruhy pro cyklisty. O dalších změnách má rozhodnout veřejná debata.

Milán a Řím

Další města, ve kterých přibývají cyklistické pruhy a velká část veřejného prostoru, se přizpůsobuje chodcům, jsou i Dublin a Miláno. To slibuje do léta další 33 kilometrů nových cyklotras. Řím dokonce 150 kilometrů.

Jak je na tom Česko?

Česko zažívá boom cyklostezek. Lidé mohou využívat přes tři a půl tisíce kilometrů tras po celé republice – což je skoro třikrát větší síť než ta dálniční. Některé cyklostezky ale potřebují rekonstrukci a loni na jejich opravu šlo přes 350 miliónů korun. Ještě před deseti lety to přitom byla zhruba polovina.

Čtěte také:

Zdroj: Dobré noviny.

Předchozí článekRuska je zřejmě jediná na světě, která neví o koronaviru. Žije uprostřed Sibiře, sama, daleko od moderní civilizace
Další článekPozitivní důsledky karantény. Emise skleníkových plynů jsou nejnižší od roku 2006

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno