Keře a stromy jsou nadějí pro znečištěnou planetu. Nový výzkum vědců z Londýnské zahradnické společnosti (RHS) odhalil výjimečný potenciál křovin a živých plotů v boji proti klimatické změně.

Vědci z Royal Horticultural Society (RHS) testovali různé druhy rostlin v boji proti znečištění vzduchu z automobilů
Šampionem se stal skalník Franchetův, krásná dřevina, která se používá zejména do živých plotů.

Podle výzkumníků se právě skalník Franchetův ukázal jako „superrostlina“, která by mohla dobře sloužit při odbourávání znečištění ovzduší fosilními palivy a redukovat tak smog ve městech. Podle autorů výzkumu by se měl skalník sázet především podél frekventovaných silnic, kde vytvoří o 20 procent účinnější zelenou bariéru než ostatní druhy dřevin.

Za sedm dní zvládne metrový živý plot zlikvidovat stejné množství smogu, jaké auto vyprodukuje za 900 kilometrů jízdy,“ uvedla vedoucí výzkumu Tijana Blanusa. Na zahrady a další místa je pak vhodné vysázet mix druhů křovin pro zachování biodiverzity. Skalník Franchetův totiž není jedinou rostlinou s těmito schopnostmi. V ochlazování budov vyniká břečťan, redukovat lokální záplavy pomáhá hloh či ptačí zob. Jako přirozený filtr pak fungují především křoviny s hrubými a chlupatými listy.

Vědci nyní doufají, že sdílení příznivých výsledků jejich studie by mohlo přimět veřejnost podílet se na zlepšování kvality ovzduší – prostřednictvím zahradničení na svých pozemcích. 

Čtěte také:

Zdroj: Samosebou.

Předchozí článekDíky pandemii vzniklo přátelství, které by jinak nikdy nevzešlo
Další článekKultura ožívá. Brněnské autokino znovu otevírá své brány filmovým nadšencům

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno