Výsledky prvotních studií ve Velké Británii dávají naději na úspěšnou léčbu agresivních nádorů mozku. Klíčovou roli má hrát experimentální lék.

Studie pod názvem Ice-Cap se zúčastnilo deset pacientů, kteří měli pokročilý glioblastom. Tedy nádor na mozku, u kterého je většinou velmi malá šance na přežití. Dva z pacientů přitom na kombinaci chemoterapie a imunoterapie spolu s novým experimentálním lékem ipatasertibem reagovali velmi dobře. V jednom případě se zdá, že život ohrožující nádor dokonce zmizel.

Lékaři z Institute of Cancer Research (Institutu pro výzkum rakoviny) a londýnské nemocnice Royal Marsden ale upozorňují, že jde o velmi rané výsledky. Zároveň ale tvrdí, že je neobvyklé mít u pacientů v takové fázi studie tak dobrou odezvu. „Věříme, že naše zjištění otevírají dveře dalšímu vývoji toho, co by se mohlo u některých pacientů s agresivní rakovinou mozku stát alternativou léčby,“ řekla Juanita Lopez, vedoucí lékařka provedené studie.

Devětapadesátiletému Hamishi Mykurovi lékaři diagnostikovali glioblastom v srpnu 2018 a byl poslán právě do nemocnice Royal Marsden. Když nastavená léčba přestala fungovat, připojil se ke studii. A v současné době to vypadá, že jeho nádor zmizel. „V posledních letech to pro mě byla velmi dramatická cesta. Vzhledem k závažnosti mé diagnózy je úžasné, že jsem stále tady,“ říká Hamish Mykurov. Vývoji v léčbě se věnuje britský Guardian.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekNovozélandský osmdesátník ovládl surfařskou soutěž. Organizátoři museli rozšířit věkovou kategorii
Další článekDíky pandemii vzniklo přátelství, které by jinak nikdy nevzešlo

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno