Řecko poprvé v historii pokrylo veškerou poptávku po elektřině z obnovitelných zdrojů. Oznámila to řecká rozvodná společnost IPTO. Obnovitelné zdroje se podle serveru Euronews minulý pátek kompletně podílely na výrobě elektřiny nejméně pět hodin a dokázaly vyprodukovat 3 160 megawatthodin.

Solární, větrné a vodní elektrárny se do srpna podílely asi na 46 procentech řeckého energetického mixu. Podle řeckého think-tanku The Green Tank to bylo to asi o čtyři procenta více než loni.

„Země jako Řecko rychle opouštějí fosilní paliva a přiklání se k levnějším obnovitelným zdrojům. To, co se povedlo Řecku, naznačuje, že budou obnovitelné zdroje elektřiny brzy dominovat,“ říká Elisabeth Cremona, analytička z think-tanku Ember.

Podle serveru Euronews ale není řecká cesta za obnovitelnými zdroji tak jednoduchá. Řecko se podobně jako další evropské země snaží zbavit energetické závislosti na Rusku. Zvýšilo proto dovoz zkapalněného zemního plynu a zároveň posílilo těžbu uhlí, čímž země oddálila plán dekarbonizace.

Do roku 2030 Řecko plánuje více než zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu a to na 70 procent. Vláda chce proto do obnovitelných zdrojů investovat až třicet miliard euro z unijních zdrojů, tedy více než 700 miliard korun.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekNové tůně v bývalém odkališti na Broumovsku jsou domovem chráněných druhů
Další článekTchaj-wan využívá stanici metra jako vertikální farmu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno