Mezi Melanií Salazarovou a Renem Neirou je věkový rozdíl pětašedesáti let. Přesto třiadvacetiletá vnučka a její osmaosmdesátiletý dědeček na konci loňského prosince společně odpromovali na Texaské univerzitě v San Antoniu. Každý sice docházel na jiné přednášky, ale během studia se potkávali ve školní kantýně i knihovně.

Rene Neira na vysokou školu poprvé nastoupil už v padesátých letech uplynulého století. Pak se ale zamiloval a založil rodinu, takže studium nestihl dokončit během čtyřletého období, které pro něj ve Spojených státech obvykle bývá vyměřené. V průběhu života čas od času docházel na univerzitní přednášky, ale přihlášku si znovu podal až v roce 2016, kdy se k vysokoškolskému studiu hlásila i jeho vnučka Melania Salazarová.

,,Vůbec jsme neplánovali, že začneme studovat společně. Děda se chtěl do školy vrátit už delší dobu a náhodou se k tomu rozhoupal v roce, kdy jsem nastupovala i já,“ řekla pro zpravodajský web stanice CNN třiadvacetiletá vnučka. Původně ji i s dědečkem na jaře 2016 přijali na Palo Alto College, odkud dvojice později přešla na Texaskou univerzitu v San Antoniu.

Přestože každý studoval jiný obor a na přednáškách se tak nepotkávali, občas se sešli u oběda ve školní kantýně nebo v knihovně a společně pracovali na domácích úkolech. Těsně před vypuknutím pandemie koronaviru však Neira utrpěl mrtvici, a tak si musel dát kvůli pobytu v nemocnici se studiem pauzu.

Když se následně zotavil a mohl se na školu vrátit, univerzita kvůli šíření onemocnění covid-19 přesunula prezenční výuku do online prostoru, což Neirovi značně zkomplikovalo život. V internetovém prostředí se nedokázal zorientovat, i když mu k dosažení vysokoškolského titulu chybělo dokončit už jen pár předmětů. Rodina se ale rozhodla, že to nenechá jen tak.

,,S mými rodiči a dalšími příbuznými jsme dělali všechno pro to, aby dědu za všechnu poctivou práci, kterou během studia odvedl, škola ocenila. Ještě týden před promocemi jsme si nebyli jistí, jestli to vyjde. To, že v půlce prosince společně se mnou úspěšně odpromoval, jsme proto brali jako takový vánoční zázrak,“ popsala Salazarová.

Když si Neira spolu s vnučkou na pódiu konečně převzal svůj diplom, dočkal se nadšeného aplausu od všech příbuzných, přátel i vysokoškolských spolužáků. Ve svých osmaosmdesáti letech získal čestný titul z ekonomie, zatímco jeho vnučka se stala bakalářkou v oboru komunikace. Odpromovat přitom stihl doslova na poslední chvíli. Je totiž smrtelně nemocný a v současnosti se nachází v péči hospice.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekHusky 13 hodin zahříval vlastním tělem zraněného horolezce
Další článekSpráva NP Podyjí vyčistila skládku na vřesovišti, pryč je 250 tun suti. Místo se stane útočištěm plazů a rostlin

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno