Itálie v posledních letech prodávala téměř za hubičku stovky zchátralých vil a objektů. Starostové tak chtěli přilákat nové obyvatele do vylidněných obcí. Jeden Skot se ale s pouhým domem nespokojil a koupil si celou vesnici.

Skotský právník a konzultant Cesidio Di Ciacca dokončil renovaci vesnice Borgo I Ciacca, která pochází z roku 1500 a nese jméno jeho rodiny. Obec leží v divoké přírodě mezi Římem a Neapolí poblíž města Picinisco.

,,Na přelomu 19. a 20. století moji prarodiče Cesidio a Marietta odešli z vesnice za lepší budoucností,“ vzpomíná Di Ciacca pro web CNN. ,,Odstěhovali se do Skotska a zanechali za sebou rodnou vesnici, která na půl století upadla v zapomnění. Bylo to místo duchů. Začal jsem ji obnovovat před více než deseti lety.“

Di Ciacca's family emigrated from the village at the turn of the last century.
Foto:Cesidio di Ciacca

Vesnici dříve tvořila jen zchátralá kamenná obydlí zemědělců, stodoly a sklady bez oken. Dnes lákají turisty opravené budovy s barevnými omítkami a cesta s vyhlídkou na okolní zelené kopce. 

Ve vesničce je i vinárna, konferenční místnost, knihovna a dva apartmány pro turisty. Na vinicích se pěstují hrozny dříve ztracené odrůdy Maturano. Od první sklizně v roce 2017 získalo zdejší víno tři mezinárodní stříbrné ceny a nyní se vyváží i do zahraničí.

Di Ciacca se narodil v rybářské vesnici Cockenzie u Edinburghu, ale na rodný kraj svých předků má silné vzpomínky. ,,Rodiče mě sem každé léto jako dítě vozili na návštěvu k příbuzným,“ tvrdí. Později vesnici navštěvoval stále častěji, až se rozhodl vrátit jí původní krásu.

"It was a ghost place," says Cesidio Di Ciacca of his ancestors' village.
Silvia Marchetti

Nejdříve bylo třeba vypátrat po celém světě všech 140 majitelů nemovitostí, což byl dlouhý a složitý proces. ,,Trvalo mi několik let, než jsem všechny podíly odkoupil, každému malému vlastníkovi jsem nabídl cenu ve výši tržní hodnoty pozemku, i když takovou cenu třeba neměl.“ 

Přestože Di Ciaccia nezveřejnil podrobnosti o tom, kolik investoval, přiznává, že na přestavbu vesnice vynaložil značnou částku.

Ve vesnici do budoucna plánuje otevřít zemědělsko-potravinářskou akademii, ale pandemie covidu zatím tento sen zpomalila. Chce také navázat partnerství s evropskými univerzitami a ukázat, jak zachovat a rozvíjet venkovské tradice.

Di Ciacca has tried to preserve the original charm of the village buildings.
Cesidio di Ciacca

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekThe Guardian: Vědci objevili pod ledem v Antarktidě nový mořský ekosystém
Další článekV Keni se letos už podruhé narodila sloní dvojčata, stává se to zřídka

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno