Speciálně vycvičení psi pomáhají v Jihoafrické republice zastavit vybíjení nosorožců pytláky. Psí strážci stopují a chytají lovce na třetině z dvaadvaceti stanovišť hlídek v Krugerově národním parku, kde žije většina z kriticky ohrožených nosorožců bílých a černých.

Speciálně vycvičení psi na ochranu volně žijících živočichů už zachránili 45 nosorožců. Psi jsou pro tento účel cvičení prakticky od narození, naučili se zvládat veškeré nebezpečí. Už v 18 měsících jsou psi schopni chránit ostatní zvířata.

„Mají skvělý stopovací instinkt, to je v jejich genech. My je cvičíme, aby šli po určitém pachu. Tihle psi jsou naučení, aby sledovali lidi, stejně jako psi na hledání drog jdou po drogách,“ popsal podstatu výcviku jeden z instruktorů.

V terénu psi pytláky doženou snáz než lidé, protože jsou rychlejší. Při výcviku se učí prchajícího lovce kousnout a nepustit. „Nejprve to zkoušejí na ruku. Později je učíme kousat všude,“ uvedl další ze strážců. Dobře vytrénovaní psi si prý bez problémů poradí i s ozbrojenými pytláky. Ochrana nosorožců je pro místní strážce životním posláním. „Oni jsou dědictví, které po sobě necháme, musíme se o ně postarat,“ říká jeden z nich jménem Makhubele.

Foto: David Mark.

Fotografie speciálně vycvičených psů v akci, konkrétně v parku Greater Kruger, zveřejnil Sean Viljoen. Jeho cílem je ukázat světu příběhy těch, kteří pomáhají zachránit přírodu. Díky Seanovým informacím, které v rámci zpracování tématu posbíral, je jasné, že speciálně vycvičení psi zabránili smrti 45 nosorožců od roku 2018.

„Projekt pomáhá uchránit biodiverzitu a volně žijící zvířata,“ píše Sean. V JAR žije téměř 80 procent celosvětové populace nosorožců. V roce 2018 bylo v celé Africe upytlačeno kvůli rohům 892 nosorožců, což představuje pokles oproti 1349 nosorožcům zabitým v roce 2015.

Psí strážci tak v parku mají své velké místo. Každý život má obrovskou cenu a může nosorožcům pomoci přežít do budoucna.

Čtěte také:

Předchozí článekDěvčátku chybělo objetí babičky s dědou. Vymyslela způsob, který inspiroval celý svět
Další článekKanada pomůže seniorům. Každému dá 500 dolarů na výdaje v době koronavirové pandemie

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno