Po vyčištění za 50 milionů dolarů jsou teď v jedné části národního parku Cuyahoga Valley v Ohiu místo chemikálií a rezavějících aut květiny a divoká zvířata.

Vrakoviště, na němž se kdysi nacházely rezavějící auta a tisíce sudů s vytékajícími toxickými chemikáliemi, se podle National Geographic právě stalo součástí národního parku. Někdejší skládka na pozemku o rozloze 18 hektarů, která fungovala v letech 1948 až 1980, je od prosince otevřená pro veřejnost jako součást osmdesátihektarového přírůstku do národního parku Cuyahoga Valley, oblasti mezi Clevelandem a Akronem v Ohiu.

Za posledních 16 let se tento cíp země poblíž řeky Cuyahoga proměnil z lokality, která je součástí vládního programu Superfund zaměřeného na čištění míst s toxickým odpadem ve Spojených státech, na mokřad hemžící se ptáky a rostlinami. Je to nejrozsáhlejší a nejdražší ze stovek probíhajících rekultivačních a rehabilitačních projektů, na které dohlíží National Park Service (NPS).

Práce odborníků mění toxické zóny po těžbě uhlí, ropných vrtech nebo skládkování nebezpečného odpadu v bezpečné a příjemné venkovní oázy. „Prakticky každý náš národní park má kontaminované místo,“ říká Veronica Dickerson, manažerka divize Environmental Compliance and Cleanup Service. „Lidé si s národními parky spojují brouky, zajíčky a krásné scenérie, já ale řídím třináct nejšpinavějších projektů v parku,“ vysvětluje.

Rozmanitou a ohromující krajinu národního parku navštěvují miliony lidí. Málokdo si však uvědomuje, že mnoho chráněných oblastí nebylo při založení nedotčenou divočinou. Na jižním okraji Grand Canyonu se například kdysi nacházel uranový důl, území dnešního národního parku Joshua Tree zase znečišťovala těžba mědi a arsenu.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekZačala květnová výzva Na kole do práce, organizátoři věří v rekordní účast
Další článekPes zachránil mládě vydry před utonutím. Kvůli nádoru přitom přišel o jednu nohu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno