Helsinky jsou důkazem toho, že když se chce, tak to jde! Nová dopravní politika chrání chodce i cyklisty. Ve finském hlavním městě nezemřel za rok 2019 v důsledku dopravní nehody ani jeden chodec…nebo cyklista. Jednoznačným důvodem jsou podle představitelů města dopravní omezení a regulace. V Helsinkách se rozhodli chránit slabší účastníky provozu tak, že se dramaticky snížila maximální rychlost, jakou můžou auta jezdit. Silnice s parkovacími místy pro auta se proměnily v chodníky, cyklopruhy a malé parky s lavičkami.

V centru totiž platí rychlostní omezení 30 kilometrů za hodinu. Pouze na hlavních cestách na okraji města mohou jet řidiči padesátkou. V ulicích na předměstí platí omezení na 40 kilometrů za hodinu.

V Helsinkách to ale nebylo vždy tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Před třiceti lety umíralo na silnicích až 30 chodců a cyklistů za rok. Poté ale začal počet nehod klesat. V roce 2010 zahynulo 7 lidí ročně. Loni se nestala žádná smrtelná nehoda.

Foto: Kosti Keistinen.

Dopravním inženýrům se tak opravdu povedlo více ochránit chodce a cyklisty. Letos navíc plánují nainstalovat dalších 70 kamer na kontrolu přechodu pro chodce.

„Zlepšení bezpečnosti dopravy je součtem více faktorů. Klíčem bylo snížení rychlosti. Samozřejmě k tomu přispěla i důkladnější kontrola provozu a rozvoj záchranných služeb. Celkově se zlepšilo cestovní prostředí v Helsinkách,“ řekl pro Mobil Stern dopravní inženýr Jussi Yli-Seppäl.

Předchozí článekTato městská část Prahy se dostala mezi TOP 1O nejatraktivnějších míst v Evropě.
Další článekZachraňují druh! Vzácní nosorožci z králodvorské zoo mají čtvrté mládě.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno