V Indii se narodila čtyři mláďata geparda, informovalo tamní ministerstvo pro životní prostředí. Stalo se tak více než 70 let poté, co byli gepardi v zemi prohlášeni za vyhynulé. Jak uvedla americká CNN, mláďata se narodila rodičům Siyaye a Freddiemu, dvěma gepardům, kteří byli do indického Národního parku Kuno převezeni loni v září z Namibie ve snaze vrátit šelmy do volné přírody.

Indický ministr pro životní prostředí Bhupender Jádav označil narození gepardů za „velmi významnou událost v historii ochrany naší přírody“. Za „skvělou zprávu“ to považuje i indický premiér Naréndra Módí.

Oznámení o narození mláďat přišlo jen pár dní poté, co v Indii uhynul jeden z gepardů, kteří byli dovezeni z Namibie, samice jménem Sasha. Celkem bylo loni v září do Indie převezeno pět samic a tři samci. V únoru letošního roku pak do Indie přiletělo také 12 gepardů z Jihoafrické republiky.

Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, Střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle odhadu íránských úřadů z roku 2022 v zemi žije 12 jedinců.

Afričtí gepardi se liší od těch, kteří žili v Indii a jejichž poslední jedinec byl zabit v roce 1952. Populace gepardů v Africe je relativně stabilní, proto byl spuštěn „Projekt gepard“, který je prvním pokusem přesídlit velké masožravé šelmy z jednoho kontinentu na druhý. Část odborníků ale projekt kritizuje. Podle nich se afričtí gepardi mohou těžko přizpůsobovat svému novému domovu v Indii a mohli by se střetnout s levharty, kteří tu žijí.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekChlapec spal tři roky ve stanu, vybral skoro 20 milionů pro charitu
Další článekOsmdesátnice si splnily sen cestou kolem světa za osmdesát dní

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno