Už se Vám stalo, že jste chtěli platit v hotovosti, ale obsluha nechápavě kroutila hlavou? V Evropě to ještě není tak běžné, ale v Americe už ano.  A je to čím dál častější. Přitom spousta seniorů karty jednoduše nevlastní. Právě pro ně to představuje velký problém. A tomu se v New Yorku rozhodli čelit. Až čtvrtina obyvatel totiž nevlastní kartu a ve větších obchodech už hotovostí prostě nezaplatí.

Newyorská městská rada odhlasovala, že v každém obchodě a restauraci, budou mít zákazníci na výběr. Budou moci samozřejmě zaplatit kartou, ale i hotovostí. Přitom většina míst už má pouze terminály a platby povolují pouze kartou. Jenže vedení města jim udělalo čáru přes rozpočet a navíc. Pokud to obchody nedodrží, hrozí jim pokuta 1500 dolarů (asi 35 tisíc korun).

Foto: Brett_Hondow

Platba kartou, hodinkami nebo mobilní telefonem, je jistě IN. Navíc je to pohodlné i pro samotné podniky, nemusejí se tolik trápit s hotovostí a s účetnictvím. Jenže starší lidé mají s nejnovější technologií problém. A nejen ti…lidé s nízkým příjmem nemají možnost otevřít si účet. Nemají proto debetní ani kreditní kartu. Vedení města to ze strany podniků vidí jako diskriminaci těchto obyvatel. New York se připojil k dalším městům, kde už nařízení funguje, jako San Francisco, Washington nebo Chicago.   

„Je to nespravedlivé vůči těm občanům, kteří nevlastní žádnou kartu. Proto od této chvíle budou moci platit hotovostí všude,“ řekl člen městské rady Ritchie Torres pro portál Finextra.

I Rakousko stále mluví o platbách v hotovosti. „Mít možnost platit hotovostí je základní podmínkou autonomní existence,“ řekl minulý rok Sebastian Kurz, svého čas nejmladší předseda vlády v Evropě.

Studie Evropské centrální banky z roku 2016 odhalila, že Rakušané platí v 67 procentech hotovostí. Werner Doralt, profesor finančního právo a bývalý profesor na Vídeňské univerzitě si myslí, že si lidé jednoduše potrpí na své soukromí. „Když vyrazím na nákup, tak v případě karty bude možné přesně zjistit, kolik jsem si…například alkoholu, koupil. A to je zásah do mého soukromí,“ vyjádřil se profesor pro ČTK.

Předchozí článekSyn se chtěl odvděčit svým adoptivním rodičům za jejich péči. Ti nevěřili svým vlastním očím.
Další článekVelbloud si usmyslel, že bude vlak a poběží po kolejích. Hodinu zbrzdil dopravu.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno