Aljašský Igiugig obývá sedmdesátka lidí a od nejbližší civilizace je vesnička vzdálená přes 450 kilometrů. Když jde ovšem o život, celá vesnice se spojí a lidé udělají vše, co je v jejích silách. Minulý pátek proto nasedlo všechno, co má ruce a nohy, do aut, aby osvítilo potemnělou ranvej. Lidé tak zachránili život dítěte.

Kolem půlnoci Idu Nelsonovou, náčelnici kmene, jehož členové tvoří obyvatelstvo Igiugigu, překvapilo burácení leteckých motorů. „Letadla tu normálně kolem půl dvanácté nelítají, takže jsem okamžitě věděla, že je něco špatně,“ uvedla Nelsonová v rozhovoru pro CNN.

Jenže letadlo nemohlo přistát. Malá ranvej, která představuje jedno z mála spojení se světem, byla totiž potemnělá.

Žena okamžitě naskočila do auta a během pár okamžiků byla u ranveje. Místní pilot jí řekl, že světla bohužel nejdou rozsvítit. Ani na dálku, ani manuálně.

Záchranářské letadlo mělo pod sebou jen černočernou tmu. V takových podmínkách by bylo téměř nemožné bezpečně přistát.  Nelsonová se ovšem nevzdala a nabídla se, že jeden konec ranveje osvětlí světly svého vozu.

V tom jí volala sousedka, aby se zeptala na situaci.

Nelsonová své přítelkyni vysvětlila, co se děje, a poprosila, ať zavolá co nejvíce lidem. Místní pilot skočil do svého letadla, aby mohl přes vysílačku komunikovat s posádkou záchranářského stroje.

Sousedka obvolala 32 lidí. Nikdo neodmítl a během dvaceti minut se podařilo na letiště dostat dvacet vozů. Nelsonová řekla, že za volantem seděli řidiči a řidičky ve věku od 8 do 70 let.

This story out of Alaska just warms the ❤️ heart. A child with a medical emergency being airlifted to help when they…

Zveřejnil(a) Janice Rogers WBRC dne Středa 2. září 2020

Vozy se rozmístily po jedné straně ranveje, jeden vůz u každého jednoho nefunkčního světla. „Podmínky na ranveji, sníh, led. To všechno nám už zabránilo přistát. Ale nevybavuji si nefunkční světla,“ uvedl ředitel společnosti LifeMed Alaska, která provozuje síť záchranářských letadel Russ Edwards.

 „Posádka a lidé na zemi přišli s bezpečným a kreativním řešením. Bez spolupráce všech by se to jistě nepovedlo,“ dodal Edwards. Letadlo udělalo několik přeletů nad osvětlenou dráhou a následně přistálo.

Podle Edwardse byl dětský pacient v bezpečí naložen a následně transportován do nemocnice v Anchorage ve stabilním stavu.

Nelsonová je šťastná, že dítě cestu zvládlo. Ohledně pohotové reakce místních příliš nepřemýšlela. „Je to tady v takové malé komunitě běžné. Co pro jiné může být neobyčejné, je tady normální,“ uzavřela.

Už jste četli?

Zdroj: CNN, Novinky.

Předchozí článekKodaň otevřela první muzeum štěstí na světě. Součástí výstavy je i ztracená peněženka
Další článek„Je důležité být vzorem pro své děti,“ říká Elaine, která před 25 lety vyhrála jackpot. Přesto dál doplňuje regály v obchodě

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno