Díky novému zákonu by se množství plastového odpadu v zemi mělo každoročně snížit o víc než miliardu kusů. Zákaz plastových obalů se bude vztahovat na téměř veškeré ovoce a zeleninu, aby se tak v zemi co nejvíc snížila produkce plastových obalů, jejichž používání zhoršuje klima i životní prostředí.

Na seznamu plodů, na které se změny platné od 1. ledna 2022 budou vztahovat, je asi třicet položek. Ze zeleniny například pórek, cuketa, lilek, paprika, okurka, brambory a mrkev, velká rajčata, cibule, tuřín, zelí, květák, tykev, pastinák, ředkvičky a kořenová zelenina. Z ovoce třeba jablka a banány. Podle francouzské vlády budou v příštích letech přibývat další druhy ovoce a zeleniny. Do roku 2026 by to mělo být hlavně drobnější ovoce, jako různé bobuloviny.

V každodenním životě používáme nehorázné množství jednorázových plastů. Cílem zákona o oběhovém hospodářství je omezit používání vyhozeného plastu a podpořit jeho nahrazování jinými materiály nebo opakovaně použitelnými a recyklovatelnými obaly,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Jak připomíná na webu britský Independent, podle odhadů se v současné době ve Francii v plastových obalech prodává 37 procent veškerého ovoce a zeleniny. Prezident federace francouzských prodejců ovoce Francois Roch ale upozorňuje, že přechod od plastu k alternativám, jako je lepenka, bude v následujících měsících obtížný. „I prodej volných plodů je komplikovaný, protože řada zákazníků se ovoce dotýká a lidé nechtějí, aby na jejich ovoce sahal někdo cizí,“ dodal také.

Zákaz balení do plastů je součástí víceletého vládního programu na jejich postupné vyřazování. Už od začátku letošního roku jsou ve Francii zakázaná plastová brčka, kelímky, příbory a boxy z polystyrenu.

Ovoce, které se prodává už nakrájené, stejně jako omezený počet drobného ovoce (malin, jahod či jiných bobulí) a zeleniny, prozatím v plastových obalech prodávat lze. Tato možnost má skončit koncem června 2026. O tři roky dříve, tedy v červnu 2023, budou plastové obaly zakázané pro cherry rajčata, zelené fazole a broskve, do konce roku 2024 pro čekanku, chřest, houby, třešně a některé saláty a bylinky.

Veřejná prostranství ve Francii musí také od roku 2022 poskytovat vodní fontány, aby se omezilo používání plastových lahví, reklamní letáky a tiskoviny se budou muset dodávat bez plastového obalu a restaurace s rychlým občerstvením už nebudou smět nabízet plastové hračky zdarma.

Od ledna 2023 Francie zakáže restauracím používat plastové nádobí na jedno použití pro jídla konzumovaná na místě. Na všechny tyto kroky už reagují ochránci přírody například z Velké Británie, kteří požadují zavedení podobných nařízení i v jejich zemi.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekZaplavená thajská restaurace je atrakcí. Obsluha má holinky a hosté jezdí na lodích
Další článekDánská živá knihovna vypráví inspirující příběhy skutečných lidí a zbavuje předsudků

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno