S informací přišla zpravodajská stanice BBC. Vědci se celé roky domnívali, že dinosauři byli pouze suchozemští. Archeologický výzkum v Maroku ale dokázal něco jiného. Někteří prehistoričtí plazi byli schopnými plavci a žili výhradně ve vodě. Jde o nezpochybnitelný důkaz. V oblasti zaniklého říčního koryta v saharské poušti našli fosilii šestitunového dinosaura. Vše ukazuje na to, že predátor žil opravdu ve vodě.

Palentologové ho nazvali Spinosaurus aegyptiacus. Fosílie ukázala, že dinosaurus měl asi šest tun a měřil přibližně 15 metrů. Podoba vodního dinosaura je odvozená z ocasu, hřbetní ploutve a části skeletonu, jehož fosilie se dochovala pod povrchem saharského písku.

Foto: Reuters

„Až doteď jsme dinosaury považovali za ryze suchozemské tvory, ale nález ocasu Spinosaura aegyptiaca toto paradigma zcela vyvrátil. Dokazuje nám, že prehistoričtí plazi byli dobře adaptovaní i na vodu,“ zní v prohlášení, které zástupci univerzit poskytli  BBC.

Vědci předpokládají, že vodní Spinosaurus byl velmi schopný plavec. „Je to vůbec poprvé v historii, co se podařila prokázat existence vodních dinosaurů,“ píší.

Profesor David Unwin z Univerzity v Leicesteru dodává, že objev doslova mění dosavadní paradigma. „Nyní můžeme s nadsázkou říct, že na světě kdysi existovalo vodní monstrum.“

Vědci dokonce srovnávali anatomii Spinosaura s tělem Tyrannosaura rexe. Zjistili, že ocas Spinosaura zabírá mnohem delší část kostry a zdá se, že právě díky tomu dokázal i rychle měnit směr. Vědci si chtěli být jistí a tak požádali kolegy z Harvardu, aby vytvořili model ocasu a napojili ho na robotický systém, který dokáže simulovat pohyb ve vodě.

Foto: Reuters

Fyziognomii a pohyb ocasu paleontologové porovnali s podobnými živočichy, jako je krokodýl či suchozemský dinosaurus. Prokázali, že Spinosaurus byl skutečně vybaven pro život ve vodě. Kromě samotné zadní ploutve svědčí o adaptaci pro život ve vodě také posazení nozder, těžké kosti, krátké nohy a prsty přizpůsobené pro pádlování ve vodě.

Profesor David Martill z Portsmouthu má ovšem své pochybnosti. „Jediné, co mně stále nejde do hlavy, je to, proč by se zrovna Spinosaurus (poddruh dinosaura) dokázal adaptovat na vodu, proč neexistovali například i vodní iguanodonové nebo stegosaurové?“ ptá se.

Předchozí článekLidé, kteří kvůli pandemii přišli o práci, dostali šanci uživit své rodiny. Do konce června vysadí miliony stromů
Další článekUlice Berlína se zavírají pro auta a mění se na dětská hřiště. Každý týden

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno