Zapadlá vesnice v odlehlém koutě australského státu Queensland se rozhodla vyřešit nedostatek pracovních sil tím, že novým usedlíkům nabídne stavební parcely zdarma.

Radnice obce Quilpie doufala, že štědrou nabídkou naláká několik rodin, během dvou týdnů se jí ale ozvalo přes 250 zájemců včetně několika ze zahraničí. Informovala o tom agentura DPA.

Quilpie má necelých 600 stálých obyvatel a v poslední době měly místní podniky problémy sehnat zaměstnance. Chyběla například obsluha v restauracích, učitelé či bankovní úředníci. Radnice proto vymyslela, že se pokusí přilákat nové obyvatele díky stavebním parcelám, a nabídla, že kdo si v obci postaví dům a zůstane v něm alespoň půl roku bydlet, dostane 12 500 australských dolarů (přes 200 tisíc Kč), což se rovná ceně parcely o rozloze 1000 metrů čtverečních.

,,Potřebujeme lidi, kteří tady v regionu budou pracovat, ale nemáme dost domů, kde by se mohli ubytovat,“ vysvětlil záměr starosta Stuart Mackenzie. Radní Justin Hancock velká očekávání neměl a start projektu uvedl slovy, že pokud se přihlásí pět rodin, bude to považovat za „obrovský úspěch“.

Úředníci ale byli zavaleni zájemci z Austrálie i ze zahraničí, o parcely se přihlásilo přes 250 lidí. Podle DPA se to dá přičítat zejména rostoucím cenám nemovitostí a finančním problémům rodin, které bojují s důsledky covidové pandemie. Levnější život na venkově teď vyhledává stále větší počet Australanů, což dokládá i fakt, že nejvíce zájemců o parcely v Quilpie pochází z asi 1000 kilometrů vzdálené metropole Quennslandu Brisbane.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekŠvédská babička ujela na kole 2,5 tisíce do skotského Glasgow, aby motivovala účastníky klimatického summitu k akci
Další článekNorové objevili druhou lyži z doby vikingské. Neuvěřitelný nález, tvrdí vědci

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno