O možné nákaze novým koronavirem informoval vládu už v lednu.

Debes Christiansen přizpůsobil svoji veterinární laboratoř na testování lidí na začátku letošního roku. Už tehdy navrhl vládě řešení a ta zkušeného lékaře vyslechla a podpořila.

 Výsledek je takový, že v  zemi s 61 tisíci obyvateli zatím nemají ani jednu oběť nemoci covid-19.

Celkem je 184 pozitivně testovaných lidí, přičemž 131 z nich už se uzdravilo. Pouze jeden člověk je momentálně hospitalizovaný v nemocnici. Faerské ostrovy jsou společně s Gruzií a Lichtenštejnskem jedinými evropskými zeměmi, kde si koronavirus nevyžádal ani jeden lidský život.

Celosvětově pak souostroví drží prvenství v proporci otestovaných lidí na populaci – otestována byla už jedna desetina obyvatelstva.

Úspěšný boj

Velký podíl na testování má veterinární vědec Debes Christiansen. Jeho laboratoř, obyčejně zkoumající zvířecí nemoci, denně zvládne zpracovat až tisícovku testů. Debes předvídal nástup pandemie a svoji laboratoř okamžitě upravil. „Je velmi snadné se přizpůsobit. Jediná věc, kterou jsem změnil, byly některé ‚ingredience‘. V naší běžné práci děláme se specifickými rybími viry a bakteriemi a v tomhle případě jsem jen změnil tři složky, které jsou specifické pro koronavirus,“ vysvětlil Christiansen pro The Guardian.

Faerské ostrovy.

I díky tomu mohl ve středu předseda vlády Bárður á Steig Nielsen oznámit, že od 20. dubna se v zemi znovu otevřou jesle, mateřské školy, první třídy na základních školách a poslední ročníky na středních školách. Zelenou dostaly také sportovní soutěže, byť zatím bez účasti diváků.

Ohledně koronavirové situace v zemi je optimistický. V úterý nezaznamenal ani jeden pozitivní test nemoci covid-19. „Zdá se, že v současné době není v prostředí Faerských ostrovů velké množství virů. Celý svět mluví o černých číslech (pacienti vykazující symptomy koronaviru), ale my jsme otestovali přes deset procent populace, takže si nemyslím, že tady máme mnoho lidí, kteří jsou infikováni,“ dodal.

Práci Christiansena ocenila opoziční poslankyně a bývalá ministryně financí Kristina Háfossová. Testování ve veterinární laboratoři mimo jiné zkrátila dobu čekání na výsledky. Pochvalu si zasloužila i vláda, která poslouchala a udělala potřebná opatření.

Čtěte také:

Předchozí článekPro věřící je i v době koronaviru. Kněz zpovídá lidi na parkovišti před kostelem.
Další článekNa světě se z koronaviru vyléčilo přes 360 tisíc lidí.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno