Je sama na víc než padesát lidí a nákaza onemocnění covid-19 se šíří. Z pečovatelského domu ve Varšavě minulý týden utekli zdravotníci a další odmítli nastoupit do služby. O klienty s koronavirem se tak nyní stará jen jedna zdravotní sestra.

Negativní zpráva, o to víc světla do toho vnáší jediná žena, která dokazuje zázraky.

Sestřička Aleksandra pracuje v pečovatelském domě ve čtvrti Mokotow. Podle webu Wyborcza zde žije šestapadesát lidí. Bohužel ani tomuto domovu se nevyhnul koronavirus. První případ nákazy zaznamenali na konci března.

A když ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že během epidemie mohou zdravotníci pracovat jen na jednom místě, téměř všichni zaměstnanci domova přes noc utekli. Několik dní se o seniory v Mokotowě starala ještě ředitelka zařízení, ta je však nyní v karanténě. 

Místní úřady minulý týden rozhodly, že do pečovatelského domu vyšle posily. Šest ze sedmi určených zdravotníků však pokyn ignorovalo, píše Wyborcza.  Rozkaz poslechla jediná sestra. 

Do domu dochází ještě lékař, ten však jen vydává pokyny a předepisuje léky. Měli by tam být také pečovatelé, jenže ti nemají pravomoc provádět zdravotnické úkony.

Manžel  sestřičky apeluje na úřady, aby do domu poslaly vojenské lékaře. Připomíná jim, že jeho žena pracuje prakticky 24 hodin denně. Od pátku neopustila pečovatelský dům. Podle něj se Aleksandra nemá čas ani napít a najíst. „Nechce mi nic říct, ale vím, že toho má dost. Když se jí ptám, říká ‚neptej se,“ říká muž.

Sám objíždí kláštery a hledá pomoc mezi jeptiškami, které by jeho manželce mohly pomoci s péčí o klienty domu. „Říkají jen: ‚Můžeme se za ni modlit,“ vypráví muž.

Do Mokotówa dorazily alespoň ochranné prostředky nejen z Mazovského vojvodství, ale i místní radnice a od soukromých dárců. „Jsem jim vděčný,“ děkuje muž. 

Nicméně připomíná, že vojvodství je zodpovědné za to, že se jeho žena ocitla v tak těžké situaci. „Je to naprostý nedostatek odpovědnosti,“ kritizuje.

Ví, že jeho žena je chodící zázrak. A snaží se jí, ale i seniorům, pomoci.

Čtěte také:

Zdroj: Idnes.cz. Úvodní foto: Profimedia.

Předchozí článekKrásné gesto, které vykouzlilo desítky úsměvů. Jeseničtí učitelé poslali svým žákům dojemný vzkaz.
Další článekROZHOVOR: V České republice vzniká první svobodná lesní základní škola. Jak funguje?

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno