Vojna zanechávala stopy na duši, ale i na těle. Přeživší vojáci v průběhu světové války chodili domů zmrzačení. Někteří vojáci měli těžká zranění i ve tvářích. Některým chyběl nos, kus čelisti a tím pádem i velký kus sebevědomí.

Všechno změnila umělkyně Anna Coleman Ladd.

Právě ona mnoha mužům vrátila chuť do života. Anna pocházela z Ameriky, ale vystudovala sochařství v Paříži. Její talent pomohl desítkám veteránů. Vzdala se slibné kariéry sochařky v Římě. Spolu s britským sochařem Francisem Derwentem Woodem začala vracet tvář vojákům, na které byla i medicína „krátká.“

Otevřeli si spolu Tin Noses Shop, kde vznikaly velmi realistické masky, vypracované do nejmenších detailů. Po pár měsících si Anna otevřela vlastní studio s názvem Studio for Portrait-Masks (Studio pro portrétové masky).

Anna nejprve udělala odlitek zraněné tváře. Nejčastěji jako materiál používala hlínu, potom velmi precizně vymodelovala protézu pomocí galvanizované mědi. Následně ji namalovala tak, aby barva byla co nejpodobnější dané pokožce.

Umělkyně ovšem zašla ještě mnohem dál. Na odlitek používala i skutečné vlasy a chlupy, abych mohla vytvořit například bradu, obočí nebo řasy. Anny si nakonec všimli i vládní činitelé a udělili jí řád Légion d’Honneur.

Na její práce se můžete podívat i v galerii.

 Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress
 Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress
 Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress
 Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress

Už jste četli?

Zdroj: Dobré noviny, Rare Historical Photos/Library of Congress

Předchozí článekProgramy zachování biologické rozmanitosti zachránily od roku 1993 až 48 druhů zvířat před vyhynutím
Další článekNakrknutá želva nebo křenící se ryba – jsou tu finalisté fotografické soutěže Comedy Wildlife

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno