Dánsko se snaží oživit beton zelení, doslova. V Kodani přicházejí s novinkou. Kodaňské ostrovy mají oživit zapomenuté části starého přístavu ve městě. Cílem je rozšířit zeleň a zpřístupnit jí veřejnosti.

Za nápadem stojí australský architekt Marshall Blecher a dánské designérské studio FOKSTROT . Projekt navazuje na úspěch CPH-Ø1 – plovoucí ostrov, který vznikl v roce 2018 a kotvil v různých částech městského přístavu. Kodaňské ostrovy budou podobné.

V plánu jsou dřevěné plošiny o rozloze 20 metrů čtverečních. Všechny ostrůvky budou konstruovány ručně pomocí tradičních technik v loděnicích v jižním přístavu města.

Lidé je budou využívat několika způsoby. Plavání, plovoucí sauny, zahrady i kavárny. Nové ostrůvky poslouží i zvířatům. V plánu je i pěstování stromů a rostlin, které poskytnou domov ptákům. Pod ostrovem bude vhodné prostředí pro mořské řasy, ryby a měkkýše. Jednotlivé ostrůvky se pak mohou spojit v “superostrov“, který bude sloužit pro festivaly a speciální akce.

Foto: Fokstrot / Marshall Blecher

 „Ostrůvky znovu přináší divočinu a život do přístavu, který se rychle proměňoval v luxusní čtvrť pro ty nejbohatší obyvatele. Díky ostrovům se v centru města objeví neustále se měnící živoucí zelený prostor,“ vysvětlují architekti. Koncept Kodaňské ostrovy získal cenu Taipei International Design Awards v kategorii veřejný prostor a sociální design.

View this post on Instagram

Ø #copenhagenislands

A post shared by Marshall Blecher (@marshallblecher) on

Čtěte také:

Předchozí článekDědeček zdolal španělskou chřipku. Své 107. narozeniny oslavil tím, že porazil koronavirus.
Další článekRestaurace našla způsob, jak mít otevřeno a vyhnout se koronaviru.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno