Jihočeští vědci se podílejí na dlouhodobém projektu návratu velkých zvířat do volné přírody. Ke středočeským Milovicím přidávají další místa.
O dvě nové rezervace se o víkendu rozšířil počet přírodně cenných míst v České republice, kde o krajinu nadneseně řečeno pečují divocí koně. Jedna vznikla na Třeboňsku v nivě řeky Lužnice, druhá díky podpoře Agentury ochrany přírody a krajiny v rámci Přírodní rezervace Baroch u stejnojmenného rybníka na Pardubicku. Lokalitu tam pro divoké koně připravila ochranářská organizace JARO Jaroměř.

Divocí koně budou u rybníka Baroch spásat především rozsáhlé porosty rákosu a orobince. Budou tak pomáhat vytvářet pestřejší mozaiku pro několik druhů vodních ptáků. „Ve spolupráci JARO Jaroměř a Agentury ochrany přírody vznikla již v roce 2018 rezervace na Plachtě v Hradci Králové. Jsme velmi rádi, že na ni dnes navázala také rezervace u rybníka Baroch,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která koně pro rezervaci bezplatně poskytla. Na práci České krajiny se dlouhodobě podílejí také vědci z Jihočeské univerzity. V rezervaci Milovice ve středních Čechách už několik let „udržují“ krajinu zubři, divocí koně nebo zpětně vyšlechtění pratuři.

Na Baroch přijelo ve dvou transportech celkem osm koní z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Zvířata zvládla cestu dobře a začala se hned seznamovat s novým prostředím. Pustila se do spásání rákosu, který ze savanovité krajiny u Milovic neznají,“ doplnil Dalibor Dostál pro Deník.
V přírodní rezervaci hnízdí například husy velké, vyskytují se tam také kachny divoké, čírky obecné, potápky malé, bukač velký a další druhy. Ze vzácných rostlin se u Barochu vyskytuje kruštík bahenní, hadilka obecná nebo prstnatec pleťový. Baroch je takzvaný „nebeský rybník“, který nemá svůj přítok a je závislý jen na dešťové vodě.

Foto: Dalibor Dostál, Česká krajina.

Druhá rezervace vznikla na Třeboňsku v Jihočeském kraji v nivě řeky Lužnice. Meandry Lužnice se sítí slepých ramen v těchto místech vytvářejí podmínky pro přirozená společenstva mokřadů a luk. Celkem bude v této nestátní rezervaci šest divokých koní. „Všem, kteří nové rezervace pro divoké koně připravili, bychom chtěli poděkovat. Těší nás, že tento typ péče o krajinu, obvyklý ve vyspělých zemích, získává stále větší zastoupení také v České republice,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, odkud koně do obou nových rezervací přijeli, vznikla v roce 2015 díky podpoře Operačního programu životní prostředí. Je prvním místem na světě, kde žijí divocí koně, zubři a pratuři.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Foto: Dalibor Dostál, Česká krajina.

Čtěte také:


Zdroj: Denik.cz

Předchozí článekNepotřebovali žádné filtry, aby zazářili. Fotky dokazují, že babičky a dědové vypadali jako hvězdy
Další článekČeští studenti úspěšně navrhli, jak čistit vodu od sinic a toxinů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno