Belgická nemocnice nechala postavit speciální pavilon, ve kterém se pacienti můžou znovu setkat se svými psy nebo kočkami. Snaží se tak zlepšit jejich duševní pohodu, píše agentura Reuters.

Většina nemocnic po celém světě návštěvy domácích mazlíčků neumožňuje z hygienických důvodů. I dlouhodobí pacienti belgické nemocnice Sint-Trudo, se proto s nimi mohli léta vídat jedině na dvoře nemocnice. Klienti s rakovinou ale naléhali na své psychology, aby byly návštěvy možné i jinak. Před měsícem se tak otevřel pavilon, který je částečně oddělený od sterilizovaných chodeb nemocnice.

Nový prostor nechala vybudovat charitativní organizace zabývající se léčbou rakoviny za v přepočtu 3,3 milionu korun. Pacienti prostor můžou využívat jednou týdně na hodinu. Se svým hadem nebo papouškem byste se ale zatím vidět nemohli –⁠ prozatím do nemocnice můžou jen psi a kočky.

Pro 56letou pacientku Gretu Donnayovou, která se zotavuje z listeriózy, bylo setkání s jejím psem Rambem povzbuzením. „Vidět vašeho psa vás samo o sobě nevyléčí, ale povzbudí vás to,“ řekla Donnayová a dodala, že to hodně znamená i pro zvíře.

Pro zlepšení nálady nebo motorických schopností využívají zvířata i jiná zařízení po celém světě. Třeba domovy pro seniory nebo takzvané LDN, léčebny pro dlouhodobě nemocné. Nejde přitom jen o psy nebo kočky – výběr se různí od papoušků, přes obří šneky třeba po křečky. Ty už tři roky vyžívá i LDN v Lounech. Teď křeččí program pilotně zavádí i přímo na pokojích některých pacientů. Vedle pozitivního odpadu na psychiku nebo motivaci k rehabilitačním aktivitám manipulace s drobnými hlodavci rozvíjí třeba jemnou motoriku seniorů.

Jeden z klientů se myšlenkou chovu křečků nadchl tak, že požádal dceru, aby mu zvíře koupila. „Dcera tak učinila, s tím, že tento syrský křeček měl být tříměsíční sameček. Druhý den ráno měl čtyři mladé. Byla to legrace. Klient si nakonec vzal jedno mládě k sobě na pokoj a velmi si ho oblíbil. Křeček si ho také oblíbil a nyní vždy večer na akváriu visí a už čeká, až si ho klient vezme a bude se s ním mazlit,“ řekla ČTK aktivizační pracovnice oddělení sociálních lůžek Helena Cimrmanová.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekNosorožčí samice ze Dvora Králové porodila v Africe první mládě. Zoo ukázala snímky
Další článekDívka se narodila ve vězení. Vzepřela se krutému osudu a dostala se až na Harvard

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno