Výsledky mluví jasně, Ocean Cleanup zbavuje Tichý oceán odpadků. A projekt plánuje ještě mnohem víc. Plast z oceánu chce přeměnit na užitečné výrobky.  

Zdroj: Instagram/ The Ocean Cleanup

Na začátku bylo pískle, 16 letý kluk a jeho velký sen. Boyan Slat  si na dovolené všiml, že v oceánu plave víc igelitových tašek… než ryb. Rozhodl se, že to tak nenechá. A jak si usmyslel, tak udělal. Založil neziskovou organizaci Ocean Cleanup, kterou momentálně řídí. Nejprve přišel se zařízením s názvem 001/b. Systém, který má dohromady přes 600 metrů a jeho cílem je zachytit více než 1,8 tun plastu bez toho, aby zařízení jakkoliv ublížilo mořskému životu.

V podstatě systém funguje jako velká bariéra, koš na odpadky. Jde o pohyblivé potrubí umístěné na hladině, které díky vysoce odolným podmořským sítím chytá odpadky a brání jejich rozšiřování. Ryby však ohrožené nejsou, mohou síť podplavat. Systém má satelitní navigaci a několik čidel. Plovák je hnán po hladině mořskými proudy a větrem.

Začátky neměl Boyan vůbec jednoduché. Se svým nápadem objížděl konference po celém světě a sháněl peníze. Byl neúnavný, věřil svému snu. Měsíce testoval svůj vynález na otevřených mořích a v počítačových simulacích. Loni v září se jeho sen splnil. Vynález vypustili do Pacifiku.

Letos v lednu systém ještě poopravili a nyní vše funguje tak, jak má. Čistička má rozlohu 617 763 metrů čtverečních, což je víc než dvojnásobek rozlohy Francie. “ Pacifický koš“ už do svých sítí zachytil igelitové tašky i rybářské pomůcky, které většinou pochází z nelegálních rybářských lodí. Tuny odpadků.

Zdroj: Instagram/ The Ocean Cleanup

První odpadky už jsou posbírané v taškách a Tichý oceán si může alespoň trošku oddychnout. Boyan se ale nezastaví a představil společnosti další novinku. Odpad z oceánu chce přeměnit na něco užitečnějšího. Nové udržitelné výrobky budou vyrobené právě z plastu vyloveného z oceánu. První produkty budou venku už v září příštího roku. O jaké výrobky přesně půjde, představí společnost v následujících měsících. „ Bude to vůbec poprvé, co se budeme pokoušet vyrobit nové výrobky z vyloveného odpadu. Bude to hodně náročná cesta, ale všichni ji bereme jako novou výzvu,“ stojí na oficiálních stránkách projektu.Ocean Cleanup už plánují další systém s názvem 002. Má mít delší životnost a nový design.

Úvodní fotografie, zdroj: Instagram/ The Ocean Cleanup

Předchozí článekSlovenka, která našla smysl života na mořském dně.
Další článekEXKLUZIVNÍ ROZHOVOR: Práce s nejchudšími dětmi jim převrátila osobní hodnoty. „Otevřely nám oči a srdce.“

1 komentář

  1. Vylovení odpadu z moře je ta jednodušší věc, ale přijatelně ekonomicky a přitom ekologicky jej zpracovat či zlikvidovat to je již ta složitější věc. Dnešní společnost předsazuje ekologii před ekonomii, ale pokud něco není ekonomické, nemůže to být ani ekologické. Nárůst nákladů zvyšuje ekologickou zátěž jinde.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno