Brazilská vláda v pondělí zrušila nedávno vydaná povolení průzkumu těžby zlata a dalších kovů v Amazonii. Vláda povolení vydala sedmi firmám před několika týdny, což vyvolalo kritiku ekologů, ochránců práv domorodých národů i regulačních agentur, uvedla agentura EFE. Státní zastupitelství začalo vydání povolení vyšetřovat.
Ekologové a ochránci domorodých národů se obávali, že povolení průzkumu ložisek zlata a dalších drahých kovů bylo jen předstupněm k zahájení jejich těžby. Povolení se týkala oblasti v Amazonii u hranic s Kolumbií a Venezuelou. Průzkum se měl uskutečnit například na území obce Sao Gabriel da Cachoeira, který patří k nejdůležitějším oblastem pro domorodá etnika v Brazílii.
Kritiku vyvolal i fakt, že povolení podepsal generál v záloze Augusto Heleno Ribeiro, který vede bezpečnostní úsek kanceláře brazilského prezidenta. Podle kritiků povolování těžebních průzkumů nespadá do kompetencí bývalého generála, který patří k nejbližším spolupracovníků prezidenta Jaira Bolsonara.
Udělená povolení k průzkumu zpochybnil i brazilský regulátor těžby nerostů. Státní zástupci navíc oznámili, že prověří, zda povolení byla udělena v souladu se zákonem.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se v minulosti opakovaně vyjádřil pro větší využití ekonomických zdrojů Amazonie. V posledních měsících ale svou rétoriku zmírnil. Při jedné návštěvě rezervace prohlásil, že bude respektovat názory domorodého obyvatelstva ohledně hospodářských aktivit v chráněných územích. Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow se Brazílie přihlásila k větší ochraně amazonského pralesa.
Amazonie a chráněná území domorodých národů trápí nelegální dobývaní zlata. Podle expertů tato aktivita má nejen negativní dopady na životní prostředí, ale do rezervací přináší choroby, vůči kterým jsou indiáni velmi zranitelní.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: ČTK.